Jak wybrać fotelik samochodowy?

Reklama

Wybór fotelika samochodowego wymaga od rodzica sporo uwagi i zaangażowania. Ogromna ilość produktów różnych marek i informacji na ich temat sprawia, że początkowo ciężko się w tym wszystkim odnaleźć. Skąd zatem wiedzieć, że dany model jest tym odpowiednim?

Obowiązujące w Polsce przepisy wymuszają przewożenie dziecka w foteliku samochodowym już od urodzenia. Wybór danego modelu można śmiało nazwać wyzwaniem, przed którym staje większość rodziców. Jak wybrać konkretny produkt? Skąd wiedzieć, że będzie on odpowiedni? Zakupu dokonywać z polecenia znajomych, a może sugerować się tym co podpowiada sprzedawca? Oto 4 kroki, które pomogą dobrać odpowiedni fotelik samochodowy.

Krok pierwszy – wymiary

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, często nie ma się odpowiedniej wiedzy dotyczącej tego, jak to robić i kiedy należy zmienić go na następny. W efekcie rodzice często przesadzają dziecko do kolejnego fotela zbyt szybko. W krajach unijnych istnieją dwie różne regulacje – pierwsza dotyczy wagi, a druga wzrostu dziecka.

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem przed dokonaniem wyboru fotelika jest zmierzenie i zważenie dziecka. Czynność tę należy wykonać, aby wiedzieć, w jakiej kategorii wagowej produktów należy się poruszać.

Podstawowy podział to trzy kategorie: 0-13 kg, 9-18 kg oraz 15-36 kg. Modele z pierwszej kategorii wagowej montowane są wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. W grupie 9-18 kg znajdują się fotele montowane zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Kategoria 15-36 dotyczy produktów montowanych przodem z wykorzystaniem samochodowych pasów bezpieczeństwa. Jednak już na tym etapie należy zaznaczyć, że najbezpieczniejsze dla dziecka jest podróżowanie tyłem do co najmniej 4 roku życia.

Krok drugi – bezpieczeństwo

Należy pamiętać o tym, iż dobry fotelik to taki, który otrzymał wysokie noty w niezależnych testach zderzeniowych. Wszystkie produkty dostępne w sprzedaży są zgodne z obecnymi wymaganiami technicznymi w Europie, czyli spełniają europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03. Homologacja ta informuje, że fotelik spełnia standardowy wymóg. Nie jest to jednak równoznaczne z maksymalnym zabezpieczeniem w czasie wypadku.

Producenci dobrych fotelików poddają je regularnie testom zderzeniowym, w których są ocenione w kilku kategoriach. Najważniejszym kryterium powinno być bezpieczeństwo. Modele mocowane tyłem do kierunku jazdy poddane mogą być dodatkowemu sprawdzianowi, jakim jest Test Plus. Jest on bardzo rygorystyczny, dzięki czemu foteliki, które go zdają mają zagwarantowane, że maksymalnie chronią dziecko przed uszkodzeniami kręgosłupa.

Krok trzeci – sposób montażu

Wśród dostępnych na rynku fotelików wyróżniamy różne rodzaje montażu. Część produktów można zamocować za pomocą systemu Isofix bezpośrednio do kanapy samochodowej. W przypadku innych korzysta się ze specjalnej bazy, bądź tradycyjnych pasów samochodowych. Nie każdy samochód jest wyposażony w Isofix – od 2006 roku Isofix jest obowiązkowym wyposażeniem nowych modeli samochodów dopuszczonych do sprzedaży w Unii Europejskiej, a od 2011 roku dotyczy już wszystkich aut będących w sprzedaży.

Przed zakupem fotelika warto zatem przemyśleć, który sposób montażu będzie odpowiedni. Należy wziąć pod uwagę fakt posiadania jednego bądź kilku aut, a także sprawdzić czy posiadany samochód został wyposażony w system Isofix

Krok czwarty – przymiarka

Po zawężenia pola poszukiwania do kilku modeli czas przystąpić do przymiarek. Choć fotelik samochodowy nie jest częścią odzieży to powinien idealnie pasować do dziecka, które będzie go użytkować. Wybrane produkty należy przymierzyć zarówno do dziecka jak i do samochodu. Każdy samochód jest wyposażony w inną kanapę, a każde dziecko posiada inną budowę ciała. O ile sprzedawca może podpowiedzieć, do jakiego samochodu będzie pasował konkretny fotelik, tak bez sprawdzenia nie ma pewności, czy będzie on pasował do dziecka.

Wybór fotelika to w większości przypadków żmudny proces. Rozpoczyna się on od zapoznania się z ofertą różnych producentów, poprzez eliminację poszczególnych modeli. Finalnie kończący się na podjęciu decyzji dotyczącej zakupu.

Warto jednak podkreślić, że powinno się brać pod uwagę tylko i wyłącznie zakup nowego fotelika. Produkty pochodzące z rynku wtórnego powinny zostać na samym początku tego procesu odrzucone, gdyż nie posiadają żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Reklama