Jak sprawdzić do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Reklama

Właściciel każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. W większości przypadków polisa ta samoczynnie odnawia się na kolejny okres, ale nie zawsze. Tak jest np. po sprzedaży auta nowy nabywca nie może liczyć, że polisa poprzedniego właściciela przedłuży się automatycznie. Z tego powodu konieczne jest trzymanie ręki na pulsie i regularne sprawdzanie OC pojazdu pod kątem ważności. Sprawdź, jak to zrobić.

Jakie korzyści daje wykupienie ubezpieczenia OC?

Wyobraź sobie, że z powodu Twojej złej decyzji podczas prowadzenia samochodu powstaje karambol – kilka samochodów zderza się ze sobą, a do tego niszczą bariery rozdzielające dwa pasy drogi. Koszty naprawienia wszystkich samochodów i infrastruktury przekroczyłyby znacznie możliwości przeciętnej osoby. Tym samym poszkodowani skończyliby bez odszkodowań i musieliby naprawić auta za własne środki. To z tego powodu wprowadzono obowiązek posiadania ubezpieczenia OC – dla ochrony kierowców oraz potencjalnych ofiar.

Kupując polisę OC, zyskujesz spokój ducha, bo to ubezpieczyciel zadba o likwidację szkody w Twoim imieniu. Z drugiej strony, w ten sposób spełniasz obowiązek nakładany na każdego właściciela samochodu przez prawo, unikając jednocześnie konsekwencji jego nieprzestrzegania.

Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie OC jest ważne!

Ze względu na to, że nie ma już obowiązku wożenia ze sobą papierowego potwierdzenia posiadania ubezpieczenia samochodu, wielu kierowców zapomina o tym dokumencie. Tymczasem to właśnie tu znajdziesz najaktualniejsze informacje o swojej polisie. Sprawdzenie OC pojazdu jest jednak możliwe nawet wtedy, gdy nie masz pod ręką „papierka”. W tym celu możesz skorzystać z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jak to zrobić? Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Wejdź na stronę internetową UFG.
  2. Przejdź do zakładki „Baza OC i AC” widocznej w górnym menu.
  3. Znajdź zakładkę „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i kliknij „Identyfikacja umowy OC na dzień”. 
  4. Wypełnij formularz następującymi danymi: numer rejestracyjny lub numer VIN, kraj, w którym obowiązuje polisa i data. Kliknij „Dalej”.
  5. Sprawdź poprawność wpisanych danych i zatwierdź przyciskiem „Sprawdź”.

Od razu po zatwierdzeniu formularza zobaczysz dane dotyczące ubezpieczenia samochodu, a dokładnie:

  • numer polisy,
  • markę i model pojazdu,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym została zawarta umowa (np. Balcia),
  • adres korespondencyjny ubezpieczyciela.

Co grozi w razie braku ubezpieczenia samochodu?

Najważniejszą z kar jest wcześniej wspomniana konieczność zapłacenia z własnej kieszeni za wszystkie szkody, które zostaną spowodowane podczas jazdy nieubezpieczonym autem. Wysokość takiego odszkodowania może przekraczać nawet kilkaset tysięcy złotych, bo musi ono pokryć m.in. naprawę uszkodzonych samochodów i zniszczonej infrastruktury, a także np. koszty leczenia czy rehabilitacji poszkodowanych. 

To wszystko wiąże się z potencjalnym ryzykiem niewypłacalności osoby, która doprowadzi do takiego zdarzenia. Mimo to widmo wypłaty wysokiego odszkodowania z własnych środków nie przemawia do kierowców tak, jak kara za brak OC nakładana przez UFG. Można ją bowiem dostać niezależnie od tego, czy nieubezpieczone auto będzie brało udział w jakimś zdarzeniu wymagającym likwidacji szkody, czy też nie. Wysokość tej kary zależy od płacy minimalnej i od lipca 2023 roku kształtuje się na poziomie przedstawionym poniżej.

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku
Samochody osoboweSamochody ciężarowePozostałe pojazdy
brak OC do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
brak OC od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
brak OC powyżej 14 dni7200 zł10800 zł1200 zł

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC może zostać wykryta podczas kontroli drogowej przeprowadzonej przez dowolne służby, a nawet przy rejestracji auta w wydziale komunikacji. Równie dobrze może ją wychwycić tzw. wirtualny policjant, czyli specjalny algorytm opracowany na potrzeby UFG. Jego zadaniem jest sprawdzanie bazy danych pojazdów jeżdżących po polskich drogach i szukanie tych, w przypadku których zaszła choćby jednodniowa przerwa między jednym a drugim ubezpieczeniem samochodu.

Reklama

Reklama