Jak nadać paczki do Anglii w 2022 roku? Sprawdź, co się zmieniło

Odprawa celna, opłata cła, podatek VAT. O czym jeszcze należy pamiętać po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Sprawdzamy, jak obecnie wygląda wysyłka paczek do Anglii i czy rok 2022 przyniósł w tym zakresie istotne zmiany.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii – co się zmieniło po Brexicie? 

Brexit niewątpliwie spowodował utrudnienia w transporcie przesyłek między Polską a Anglią, Walią i Szkocją. Do końca roku 2020 cały ruch towarów odbywał się bezcłowo. Później wszystkie paczki przekraczające granicę zostały objęte obowiązkową odprawą celną. Jedynym wyjątkiem pozostała Irlandia Północna, która na podstawie specjalnych ustaleń, nadal respektuje przepisy unijne.

Odprawa celna wymaga sporządzenia stosownej dokumentacji oraz niesie za sobą dodatkowe opłaty w postaci cła i podatku VAT. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego kuriera brokerskiego, np. Euro-Paka, nie musisz martwić się o tego typu formalności. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz na stronie internetowej. Resztą zajmą się pracownicy współpracującej z brokerem agencji celnej. 

Agencja celna pobiera cło za przewóz towarów wyprodukowanych poza Unią Europejską. Później rozlicza się z brytyjskim organem skarbowym, czyli HMRC.

Tanie paczki do Anglii – deklarowanie wartości towarów

Wysłanie paczki do Anglii wiąże się z koniecznością oszacowania jej wartości. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz, w którym wskażesz nazwy, ilość oraz deklarowaną cenę danego towaru. Dzięki temu Twoja paczka otrzyma właściwy kod taryfy celnej.

Przesyłki prywatne możesz wycenić wedle uznania – agencja celna z reguły nie sprawdza realnej wartości przedmiotów. Przykładowo jednakową parę butów możesz wycenić na 100, 50 lub 25 zł. Dobrym pomysłem jest wpisywanie stosunkowo niskich wartości.

Czy można wysłać paczkę do Anglii, nie płacąc podatku VAT? Otóż jest to możliwe. Nadawcy przesyłek o niewielkiej wartości, zazwyczaj nieprzekraczającej 200 zł, nie muszą uiszczać dodatkowych opłat. Przekroczenie tej kwoty spowoduje naliczenie podatku przez agencję celną (nie więcej niż 23%). Pamiętaj również, że w jednej paczce mogą znajdować się przedmioty, których łączna wartość nie przekracza 700 zł.

Szybkie wysłanie paczki do Anglii – znajdź dobrego kuriera

Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione we właściwy sposób? Porównaj oferty różnych spedytorów u profesjonalnego brokera kurierskiego. Gwarancja dobrej ceny, bezpieczeństwa i usług na najwyższym poziomie to paczki do Anglii w Euro-Paka.

Wspomniany serwis internetowy umożliwia skorzystanie z inteligentnego systemu wyceny przesyłek. Wystarczy, że podasz wagę, gabaryty oraz kraj docelowy. Na tej podstawie Euro-Paka przedstawi Ci dostępne rozwiązania, a Ty wybierzesz najkorzystniejsze.

Paczki Polska-Anglia – czas transportu

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ze względu na wprowadzenie obowiązkowej odprawy celnej, czas transportu paczki do Anglii uległ wydłużeniu o 1 dzień roboczy. Dokładny czas dostarczenia przesyłki do adresata jest zależny od wybranej firmy przewozowej. Zazwyczaj nie przekracza 4-6 dni roboczych. Pamiętaj, że czas ten nie liczy się od nadania paczki, ale od dnia następnego.

Tanie i małe przesyłki trafiają do Anglii nawet w ciągu doby. W niektórych sytuacjach paczka może zostać sprawdzona przez Urząd Celny lub zatrzymana przez agencję celną. Na szczęście są to rzadkie sytuacje i w przypadku paczek prywatnych zdarzają się sporadycznie.