
Ogrodowe Czytanki

Ogrodowe Czytanki w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – literatura wśród zieleni
Leżak, koc, poduszka i dobra książka – brzmi jak idealne wakacyjne południe. Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku zamienia swój ogród w letnie królestwo literatury dziecięcej. Od 9 lipca 2026 roku najmłodsi odkrywać będą świat poezji i prozy tam, gdzie między rzeźbami rosną drzewa, a słońce przebija się przez liście.
Tuwim, Brzechwa i spółka – klasyka spotyka współczesność
Cykl Ogrodowych Czytanek to coś więcej niż głośne czytanie na trawie. Uczestnicy wyruszą na literacką wędrówkę po przestrzeni muzeum, szukając w rzeźbach i otoczeniu wątków z ulubionych książek. Program łączy sprawdzone klasyki – Juliana Tuwima, Jana Brzechwę i Kornela Makuszyńskiego – z twórczością współczesnych autorów: Grzegorza Kasdepkego, Barbary Supeł czy Zofii Staneckiej.
Spotkania poprowadzi Magdalena Czajkowska – zawodowa aktorka z wieloletnim doświadczeniem teatralnym, na co dzień edukatorka i przewodniczka muzeum. To gwarancja, że literatura będzie żywa, głośna i pełna emocji, a nie tylko recytowana z kartki.
Praktyczne informacje
Czytanki skierowane są do rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Każde ze spotkań trwa około 80 minut i odbywa się w czwartki o godzinie 11.00. Muzeum zapewnia leżaki, koce i poduszki – wystarczy przyjść.
- 9 lipca 2026 – pierwsze spotkanie
- 16 lipca 2026
- 23 lipca 2026
- 30 lipca 2026 – ostatnie spotkanie
Miejsce zbiórki: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17 – wejście główne.
Bilet dla dziecka kosztuje 7 zł, opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Liczba miejsc jest ograniczona – w każdej grupie może uczestniczyć maksymalnie 20 osób, a decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 509 336 862 lub mailowo na adres [email protected].
W przypadku niepogody organizatorzy przeniosą spotkanie do wnętrza muzeum.

