Reklama

Generacja Y i Z na rynku pracy co warto o nich wiedzieć

Aktualnie na rynku pracy można wyróżnić przynajmniej 4 pokolenia. Przedstawiciele każdej z grup mają inne podejście do życia, a co za tym idzie do pracy, a także wykazują się różnymi umiejętnościami. Obecnie na rynku pracy funkcjonują najczęściej pokolenie Y i Z. W większości osoby te dorastały, obserwując rozwój technologii i zmieniający się współcześnie świat, co przekłada się na ich doświadczenie, a przy tym podejście do pracy. Zatem, co konkretnie, warto wiedzieć o generacji Y i Z na rynku pracy? Sprawdźmy!

Co warto wiedzieć o pokoleniu Y?

Pokolenie Y inaczej jest zwane również Millenialsami albo pokoleniem cyfrowym. Należą do niego osoby urodzone w mniej więcej w latach 1981-1996. Przyjmuje się, że to najbardziej wykształcone na rynku pracy pokolenie — ma to związek z faktem, że duża jego część ukończyła studia, a także bardzo dobrze zna języki obce. W pracy osoby z tej generacji nie mają problemu z wykonywaniem wielu zadań w tym samym momencie. Lubią one jednak znać ich cel oraz mieć jasno określone obowiązki. Ważna jest dla nich przede wszystkim odpowiednia elastyczność w pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego. Pracując w firmie, cenią sobie dobrą atmosferę i komunikację w grupie.

Protocol — to portal dla wszystkich osób szukających pracy w IT. Znajdź ofertę dla siebie!

Generacja Z — najmłodsza grupa na rynku pracy

Pokolenie Z to osoby urodzone pomiędzy rokiem 1997-2012. Wychowywali się oni w czasie, kiedy nowe technologie coraz większym szturmem podbijały rynek i nie znają życia bez nich, tak więc sektor IT czy marketing, to dziedziny, które doskonale znają. Poza tym szukają oni zatrudnienia, które pozwoli im rozwijać pasje i zainteresowania. Podróże i możliwość zdobywania umiejętności stawiają na pierwszym miejscu. Cenią sobie też dobrą atmosferę w pracy. Ponadto nie mają oni problemu z szybką nauką nowych rzeczy i chętnie stawiają na rozwój. Podobnie jak pokolenie Y, znają oni języki obce i rozmowa w innym języku jest dla nich naturalna. Wchodzą na rynek pracy, gdzie ich znajomość jest niezbędna, stąd też często stawiają na kilka języków. Co oznacza też, że chętnie współpracują z ludźmi z innych krajów, tym samym poznając nowe kultury. Kolejną cechą wartą uwagi w przypadku generacji Z jest ich dążenie do swobody i niezależności w pracy. Często, aby pogodzić pracę z życiem prywatnym, wybierają oni pracę zdalną, która gwarantuje im większą swobodę i dostosowanie pracy do indywidualny preferencji.

Młode pokolenia na rynku pracy

Generacja Y i Z to pokolenia, które obecnie znacząco dominuje na rynku pracy. Jak można zauważyć, mają oni inne spojrzenie na pracę niż starsze pokolenia. Ważne są dla nich nie tylko obowiązki zawodowe, ale i życie prywatne. Podczas wyboru pracy kierują się własnymi pasjami i chęcią rozwoju, która jest dla nich tak samo ważna, jak wynagrodzenie. Do tego także nie przywiązują się nadmiernie do firmy, często zmieniając zatrudnienie co kilka lat. Co pokazuje ich znaczącą dynamiczność i bezproblemową adaptację.

Ponadto te generacje bez problemu odnajdują się w cyfrowym świecie, a co za tym idzie praca zdalna lub hybrydowa, jak również spotkania online nie stanowią dla nich żadnego problemu. Do tego globalizacja jest dla nich normą, a przez to nie obawiają się pracy w zróżnicowanym kulturowo i narodowościowo środowisku.

Znajdź aktualne oferty pracy i zmień obecną pracę na lepszą!

Podsumowanie

Jak można zauważyć, generację Y i Z nie różnią się od siebie w znaczący sposób. To grupy przystosowane do pracy w zmieniającym się środowisku, które chętnie szukają dla siebie nowych wyzwań i są elastyczne! Ważny jest dla nich też work-life-balance.

Reklama