Gdzie można wyrobić EKUZ?

Okres wakacyjny, a więc miesiące od czerwca do września jest czasem, w którym zauważamy większą częstotliwość wyrabiania karty EKUZ.  Nie da się ukryć, że bardzo nas to cieszy, ponieważ dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego po krajach Unii Europejskiej takową kartę należy zabierać. Warto być tego świadomym. Powiedzmy sobie o tej karcie nieco więcej, a także najważniejszą kwestię, a więc to, gdzie takową kartę wyrobić. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Karta EKUZ – możliwa do wyrobienia na terenie całej Polski

Gdy wejdziemy sobie na stronę główną ekuz.com.pl, to na niej znajdziemy wszelkie najważniejsze informacje na temat samej karty oraz zasad jej wydawania, terminu ważności i tym podobne. Na pewno są to informacje niezmiernie ważne. Powinniśmy się w nie nieco wczytać, aby jednak jakąś wiedzę na ten temat mieć.

Najważniejsze jest to, że EKUZ to po prostu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta należy się każdemu obywatelowi Polski, który w swoim kraju jest ubezpieczony. Chodzi oczywiście o ubezpieczenie zdrowotne. Na chwilę obecną tylko około dwóch milionów Polek i Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Całej reszcie takie ubezpieczenie jak najbardziej przysługuje.

Nikt jednak karty EKUZ za nas nie załatwi. Koniecznie musimy zrobić to samodzielnie. Okazuje się jednak, że złożenie wniosku i odbiór karty możemy powierzyć osobie trzeciej w naszym imieniu. Jeśli właśnie na tym nam zależy, to najważniejsze jest to, aby osoba ta posiadała stosowne upoważnienie. Upoważnienie słowne tutaj nie wystarczy. Konieczne jest upoważnienie pisemne, według wniosku.

Czy o kartę EKUZ możemy wnioskować w dowolnym miejscu w naszym kraju? Jak najbardziej tak. Nie musimy wnioskować o kartę EKUZ w mieście, w którym jesteśmy zameldowani. Jest to jak najbardziej dopuszczalne.

Zatem, jeśli interesuje nas EKUZ Poznań, to powinniśmy znaleźć oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia oraz filie, które obsługują interesantów na terenie tego właśnie miasta. W sieci znajdziemy specjalne mapy, na których miejsca te są zaznaczone. Będziemy pozytywnie zaskoczeni, ponieważ miejsc tych jest naprawdę sporo.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne, gdy mamy EKUZ?

Odwiecznie niemal pojawia się pytanie dotyczące ubezpieczenia turystycznego, gdy mamy już kartę EKUZ. Należy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.

– ubezpieczenie turystyczne poszerza ubezpieczenie w ramach EKUZ,

– zakres ubezpieczenia turystycznego jest szerszy od ubezpieczenia w ramach EKUZ,

– ubezpieczenie turystyczne jest dodatkowo płatne.

Więcej na ten temat możemy poczytać tutaj: https://ekuz.com.ubezpieczenie-turystyczne-a-ekuz/. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, że jedno z drugim się nie wyklucza. Na pewno ubezpieczenie turystyczne jest znacznie szersze od ubezpieczenia w ramach EKUZ. Obejmuje transport medyczny, czy też transport zwłok. Tychże zapisków EKUZ nie obejmuje. Warto zatem poszerzyć swoją jakby podstawową wersję ubezpieczeniową o bardziej rozbudowaną. Wówczas jesteśmy już bezpieczni i możemy cieszyć się wakacjami, a nie martwić się, że w razie wypadku zmuszeni będziemy do zapłaty bardzo dużego rachunku.