Czarnogóra – 5 sposobów na wakacje na Półwyspie Bałkańskim

Osób chętnych na urlop poza krajem nie brakuje, dlatego też atrakcyjnych ofert wciąż przybywa. Jedną z coraz chętniej wybieranych destynacji jest Czarnogóra. Wakacje w tym kraju można spędzić na wiele sposobów. Znajdzie się tam sporo rozrywek dla osób aktywnych, rodzin z dziećmi, fanów przyrody i leniwego odpoczynku, czy miłośników kultury i zabytków. Przedstawiamy 5 sposobów na wakacje w Czarnogórze!

Czarnogóra dla miłośników przyrody

Czarnogóra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego (subtropikalnego). W kraju tym intensywne opady zwykle występują w okresie chłodnym, natomiast lato najczęściej jest suche i ciepłe. W Czarnogórze zdarzają się upały wynikające z napływu masywów ciepłego powietrza. Jeśli szukasz miejsca na wakacje, których nie zakłóci niekorzystna pogoda, to właśnie Czarnogóra będzie trafnym wyborem.  

Większość obszaru Czarnogóry to tereny górzyste zajęte przez Alpy Dynarskie. Obszary nizinne zajmują głównie teren wybrzeża, a także kotlinę Jeziora Szkoderskiego. Piętrowy klimat górski i nieco łagodniejszy na wybrzeżu, a także wyjątkowa rzeźba sprawiają, że Czarnogóra jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem przyrody.  

Spędzając wakacje na wybrzeżu, możesz podziwiać śródziemnomorską roślinność z przewagą zarośli makia, a także gai oliwnych i piniowych. W kraju tym rosną również liczne gatunki palm i cedry, które znane są ze swojej długowieczności. Z kolei na terenach górzystych spotkasz przede wszystkim roślinność charakterystyczną dla klimatu umiarkowanego.  

Czarnogóra – wakacje na plaży 

Linia brzegowa Czarnogóry jest stosunkowo krótka, ale za to niezwykle urokliwa i różnorodna. W kraju tym możesz wypoczywać przy licznych lagunach, podziwiając niezwykły krajobraz. Przy wielu plażach znajdują się wybrzeża klifowe zbudowane z imponujących skał o fantazyjnych kształtach. 

Plaże w Czarnogórze są różne. W zależności od wybranej lokalizacji możesz opalać się na naturalnych lub sztucznych plażach piaszczystych, choć piasek jest tam stosunkowo bardzo gruby. Do wyboru masz również plaże żwirowe, kamieniste, a nawet betonowe platformy. Część plaż jest ogólnie dostępna dla turystów, natomiast część to plaże prywatne, należące do nadmorskich hoteli. 

Czarnogóra – wakacje dla osób aktywnych 

W Czarnogórze nie brakuje niezwykłych zakątków. Jeśli lubisz wędrówki, zwiedzanie i aktywną formę odpoczynku, nie będziesz się tam nudzić. Jednym z miejsc wartych zobaczenia jest wspomniane Jezioro Szkoderskie. Jest to jezioro krasowe i największy akwen słodkowodny na całym Półwyspie Bałkańskim. Jezioro to znajduje się na pograniczu Czarnogóry i Albanii. 

Czarnogóra jest krajem, który natura obdarzyła w wiele niezwykłych cudów. Możesz podziwiać tam również liczne jeziora podziemne i jaskinie. Poza odpoczynkiem na plaży czy jeziorem możesz też spędzić czas aktywnie, zarówno korzystając z wodnych atrakcji, jak i wędrując po górzystych terenach. Czarnogóra na wakacje to jedna z najlepszych propozycji dla miłośników gór. Będąc w tym kraju, warto przynajmniej część czasu poświęcić na wędrówkę szlakami widokowymi prowadzącymi przez liczne kaniony, wąwozy i parki. 

Propozycje Czarnogóry dla fanów zwiedzania  

Jednym z najciekawszych miejsc wartych zobaczenia w Czarnogórze jest Zatoka Kotorska. Znajduje się przy niej aż dziewięć wysp, do których za niewielką opłatę można dotrzeć łodzią. Poza krajobrazami przypominającymi norweskie fiordy w zatoce możesz zwiedzić także liczne, zabytkowe miasteczka.   

Przy zatoce o długości ok. 28 km znajduje się wiele ciekawych punktów, które docenią głównie miłośnicy kultury i zabytkowych budowli. Do najpopularniejszych należy Kator, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowle pamiętające czasy rzymskie znajdziesz m.in. w najstarszej osadzie o nazwie Risan. Z kolei w mieście Perast możesz podziwiać architekturę barokową. Nie brakuje tam imponujących pałaców i zabytkowych kościołów.  

Czarnogóra – wakacje dla całej rodziny 

Czarnogóra to również idealna destynacja na wakacje z całą rodziną. Kraj ten nie jest aż tak popularny, jak wiele innych w Europie, dlatego też znajdziesz tam dużo spokoju, z dala od natłoku turystów.

W Czarnogórze rozrywkę znajdą osoby w każdym wieku. Nie brakuje atrakcji także dla dzieci. Poza czasem na plaży można wybrać również miejscowość z Aquaparkiem, czy zwiedzić jedno z muzeów oferujących wystawy, które zaciekawią najmłodszych. 

Jeśli planujesz wakacje w Czarnogórze, nie zastanawiaj się. Kraj ten na pewno spełni Twoje oczekiwania. Znajdź na stronie Travelist hotel w Czarnogórze tuż nad plażą lub wybierz miejsce w sercu kraju i ciesz się udanymi wczasami.