Krzesło toaletowe – kiedy warto w nie zainwestować?

Krzesło toaletowe jest dużą pomocą dla osób niepełnosprawnych w codziennym załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tego rodzaju sprzęt wyróżnia się bezpieczeństwem, funkcjonalnością, jak i komfortem. Komu przydaje się taki produkt i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Krzesło toaletowe- czym jest?

Krzesło toaletowe to alternatywa dla tradycyjnej toalety, jak i propozycja dla osób, które potrzebują toalety przyłóżkowej. Takie krzesełko znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności fizjologicznych, jak i czynności pielęgnacyjne opiekunów. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może stać się bardziej samodzielna.

Krzesło toaletowe- komu jest polecane?

Osoba niepełnosprawna musi zmagać się z wieloma trudnościami, a jedną z nich jest kwestia załatwiania się w toalecie. Wydaje się to prozaiczną czynnością, aczkolwiek dla osoby starszej czy pacjenta chorego jest to często duży problem. Chcąc zapewnić bliskiego bezpieczeństwo, komfort psychiczny, jak i większą samodzielność, warto zainwestować, w specjalne krzesło sanitarne. Krzesło toaletowe to propozycja dla seniorów, osób niepełnosprawnych, a także pacjentów po poważnych operacjach czy urazach ograniczających zakres ruchów. Produkt ten sprawdzi się praktycznie we wszystkich przypadkach u osób, które z pewnych przyczyn mają trudności z siadaniem i ze wstawaniem.

Krzesła sanitarne- z czego się składają i jakie są ich rodzaje?

Klasyczne krzesło toaletowe składa się z ram, deski sanitarnej i specjalnego pojemnika na nieczystości. Pewne modele wyposażone są też w klapę i oparcia, które podnoszą wygodę korzystania z takiej toalety. Do dyspozycji mamy takie produkty jak:

Reklama

  • stacjonarne krzesła,
  • krzesła składane,
  • modele z kółkami albo bez.

Podejmując decyzję, trzeba zwrócić uwagę na pewne kwestie użytkowe. Co ważne, krzesło sanitarne musi mieć odpowiednio szeroki rozstaw, aby gwarantowało pełną stabilność. Dobrze, jeśli stopki wykonane są z tworzyw antypoślizgowych (PCV, guma), co jest niezwykle ważne, w takim miejscu jak łazienka. Siedzisko natomiast powinno być pokryte specjalną powłoką antybakteryjną, co pomoże w zachowaniu należytej higieny. Oczywiście cała konstrukcja musi być wytrzymała, aby bez problemu uniosła nawet osobę otyłą.

Obudowa krzesła, jak i jego elementy nie mogą ulegać rdzewieniu. Jest to ważne, gdyż tego typu toaleta jest często dezynfekowana. W przypadku osób wymagających więcej pomocy dostępne są też modele z nachylanym oparciem, podpórkami, dodatkowymi stopniami regulacji, zagłówkami. Produkty składane ułatwiają transport. Można bez trudu zmienić ich miejsce położenia, jak i zabierać w podróż. Krzesła toaletowe i inne pomoce dla seniorów możesz zakupić m.in. w medme sklep.

Jak używać krzesła toaletowego?

Po wstępnym zamontowaniu krzesła należy dostosować jego wysokość pod użytkownika, oczywiście, jeśli dany model ma opcję regulacji. W tym celu należy wyregulować wysokości wszystkich nóg, po czym zabezpieczyć je przy użyciu zatrzasku. Wysokość krzesła sanitarnego można dobrać poprzez przesunięcie ramy nogi w górę lub w dół do pożądanej wysokości. Osobę niepełnosprawną należy umieścić na krześle, aby załatwiła swoje potrzeby fizjologiczne. Po skorzystaniu z takiej toalety należy wyjąć pojemnik, opróżnić go, wymyć oraz zdezynfekować. Każdorazowej dezynfekcji podlega także deska toaletowa. Stelaż krzesła toaletowego wystarczy potrzeć wilgotną szmatką.

Na co zwrócić uwagę wybierając ten produkt?

Dostępne na rynku modele różnią się swoim rozmiarem, głębokością, szerokością. Wybierając najlepsze rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na rozstaw nóg krzesła i jego ramy. Szeroki rozstaw nóg jest szczególnie ważny w przypadku osób otyłych czy ze znaczną nadwagą. Niestabilne krzesło mogłoby doprowadzić do upadku osoby chorej, który mogłoby nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania krzesła, gdyż powinno być ono wytrzymałe, tak aby bez trudu utrzymało nawet pacjenta o znacznej masie ciała. Przydatną opcją jest możliwość regulacji wysokości siedziska. Musi być ona dostosowana do wzrostu, jak i stanu zdrowotnego użytkownika. Ewentualna zmiana wysokości nie powinna sprawiać problemu. Siedzisko krzesła musi być też wygodne.