Co to znaczy, że pompy ciepła są ekologiczne?

W związku z polityką klimatyczną i transformacją energetyczną coraz popularniejsze stają się rozwiązania, które określa się jako ekologiczne. Co to znaczy w kontekście pomp ciepła? Czy urządzenia produkujące energię dla potrzeb całego gospodarstwa domowego mogą być zarówno ekologiczne, jak też wydajne? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Skąd bierze się energia?

O tym, czy domowe źródła energii są ekologiczne, świadczy przede wszystkim sposób jej pozyskiwania. W przypadku pomp ciepła mamy do czynienia z sytuacją, w której aż 3/4 dostarczanej energii pochodzi z wody lub powietrza, a więc ze źródeł odnawialnych, określanych w skrócie jako OZE. Zaliczamy do nich też: wiatr, biomasę, biogaz czy biopaliwa. Ich przeciwieństwem są natomiast źródła kopalne, skończone, takie jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny. To właśnie na ograniczenie ich zużycia ukierunkowane są działania prośrodowiskowe. W wyniku stosowania paliw kopalnych powstają szkodliwe substancje trafiające do atmosfery. Kiedy natomiast wykorzystujemy energię powietrza (aerotermalną) lub wody (hydrotermalną) nie powstają żadne emisje. Można to zobrazować następująco: w pompach ciepła ciepło nie jest wytwarzane, ale pobierane z otoczenia.

W zgodzie z Zielonym Ładem

Reklama

Łączenie nowoczesnej technologii z potrzebami środowiska naturalnego jest obecnie koniecznością. Renomowane marki poszukują rozwiązań inteligentnych i przyjaznych dla planety, użytkowników oraz ich portfeli. Taki kierunek wyznaczył europejski Zielony Ład i polityka dążąca do neutralności klimatycznej poprzez realizację celów szczegółowych, takich jak:

  • gospodarka o obiegu zamkniętym – to z jednej strony recykling, a z drugiej wydłużanie żywotności produktów. Służą temu zasady ekoprojektowania. Marka BRÖTJE zapewnia już wieloletnie gwarancje na swoje pampy ciepła, a ponadto wdraża system Multilevel, który opiera się na wykorzystaniu tych samych elementów konstrukcyjnych w różnych produktach, dzięki czemu łatwo można je wymieniać;
  • odnawialne źródła energii (OZE) – założeniem jest podwojenie wykorzystywania energii odnawialnej do 2050 roku (w stosunku do roku 2018), a następnie całkowite zdekarbonizowanie gospodarki. W tym celu wprowadza się OZE nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w budynkach użytkowych, usługowych czy produkcyjnych – doskonale w tej roli sprawdzają się pompy ciepła.

Zależnie od potrzeb możesz wybrać modele o różnych parametrach, funkcjonalnościach, atrybutach ułatwiających obsługę, jak na przykład technologie smart home. BRÖTJE proponuje zaawansowane technologicznie, ale intuicyjne w obsłudze modele BLW Split typu: C, K, P. Jeśli nie wiesz, który system będzie optymalny dla Twojego domu, skontaktuj się z autoryzowanym dystrybutorem – pracownicy Eneo Polska przeprowadzą Cię przez proces wyboru.

Ekorewolucja w Twoim domu

Pompy ciepła zaliczają się do kosztów kwalifikowanych w rządowym programie Czyste Powietrze. Oznacza to, że na zakup i montaż takiej instalacji można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł. Można je połączyć także z ulgą termomodernizacyjną, by otrzymać zwrot nawet 53 tys. zł. W praktyce więc inwestycja opłaca się podwójnie: po pierwsze – otrzymasz dofinansowanie, a więc zwrot części kosztów, po drugie – szybko odczujesz oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i opał, ponieważ energia z OZE jest naprawdę ekonomiczna.