Reklama

Blisko 2,5 mln zł na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna Wieś

Ta rekordowa kwota wsparcia z budżetu województwa pozwoli na realizację 89 przedsięwzięć w podlaskich gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. W ramach 7. edycji programu powstaną m.in. place zabaw, miejsca rekreacji i zakupione zostanie wyposażenie miejsc użyteczności publicznej. Umowy z przedstawicielami samorządów podpisywali w czwartek, 28 marca, marszałek Artur Kosicki oraz członkowie zarządu województwa Wiesława Burnos i Marek Malinowski.


Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałku urzędu marszałkowskiego, zaznaczył, że kwota wsparcia w obecnej edycji programu jest rekordowa. Wspomniał, że niektóre z gmin już po raz kolejny biorą udział w programie i łącznie uzyskały ponad 100 tys. zł dofinansowania. To np. gminy Wasilków, Dobrzyniewo i Perlejewo.  

Dzięki dotacjom powstaną miejsca spotkań mieszkańców, budynki szkoleniowe i siłownie podwórkowe. Jednym z beneficjentów jest gmina Kleszczele, która otrzyma 29 tys. zł na budowę placów zabaw w miejscowościach Repczyce i Saki. Z kolei gmina Drohiczyn uzyska blisko 30 tys. zł na wyposażenie świetlic wiejskich. Taką samą kwotę otrzyma także gmina Lipsk. Pieniądze przeznaczy na odświeżenie i doposażenie zgodnie z ideą Smart Village świetlic w Skiblewie, Kopczanach i Rygałówce.

W ramach poprzednich edycji programu do sołectw województwa podlaskiego trafiło łącznie ponad 5 mln zł. Posłużyły one realizacji ponad 330 inwestycji. Wraz z tegorocznym wsparciem to łącznie ok. 7,5 mln zł i 428 dotowanych inwestycji. Dotacje przeznaczone zostały m.in. na remonty i wyposażenia obiektów oraz miejsc użyteczności publicznej (świetlic i domów kultury, placów zabaw, miejsc wypoczynku i spotkań integracyjnych), inwestycje w OZE, a także na zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych.

W wydarzeniu wzięli udział także Marcin Sutkowski, dyrektor Biura Prawnego oraz Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.

Lista wszystkich przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania znajduje się w załączeniu.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama