Białystok: zimy idealne dla pomp ciepła. Sprawdź dlaczego?
Na podstawie danych zbieranych od 1991 do 2021 roku warunki zimowe w Białymstoku dla pomp ciepła można określić, jako bardzo dobre. Ale dotyczy to tylko jednego rodzaju tych urządzeń. Dowiedz się więcej i sprawdź ranking pomp ciepła monoblok i split, aby wybrać najlepsze urządzenie.
Spis treści:
- Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Będziesz zaskoczony.
- Które pompy ciepła są lepsze monoblok czy split? Sprawdź fakty.
- Pompa ciepła wyłącznie do nowego domu? To mit.
- Pompy ciepła Panasonic. Modele do podłogówki i grzejników.
- Ranking pomp ciepła monoblok i split. Zobacz najlepsze modele.
Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię cieplną z naturalnego źródła, a następnie przekazują ją do instalacji grzewczej budynku. W zależności od modelu pompa ciepła może służyć nie tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Takie funkcjonalności zapewniają pompy ciepła Panasonic. Dowiedz się więcej i sprawdź specjalistyczny ranking pomp ciepła monoblok i split.
Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Będziesz zaskoczony
W zależności od źródła, z którego pompy czerpią ciepło, dzielimy te urządzenia na:
- gruntowe pompy ciepła,
- wodne pompy ciepła,
- powietrzne pompy ciepła.
Dwa pierwsze typy zwykle wykorzystują ciepło zawarte w gruncie, pobierając go bezpośrednio z gleby za pomocą kolektorów (poziomych lub pionowych) albo z wód podziemnych. W obu przypadkach trzeba wykonać odwierty, które dla sond gruntowych mogą mieć głębokość nawet 100 metrów.
Alternatywą w przypadku gruntowych pomp ciepła jest zakopanie pod powierzchnią gruntu kolektora poziomego, ale jego rozmiary mogą być wielokrotnie większe, niż powierzchnia ogrzewanego budynku.
Dlatego koszty montażu pompy gruntowej czy wodnej często dorównują, a niekiedy nawet przewyższają cenę samego urządzenia. Między innymi właśnie z tego powodu aktualnie najbardziej popularne są powietrzne pompy ciepła.
Urządzenia tego rodzaju występują w dwóch wariantach, więc inwestorzy często pytają, który z nich jest lepszy? Odpowiadamy.
Które pompy ciepła są lepsze monoblok czy split? Sprawdź fakty
Wszystkie rodzaje powietrznych pomp ciepła wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu atmosferycznym, która dostępna jest nawet w mroźny dzień. Podstawowe różnice w typach tych urządzeń dotyczą ich konstrukcji. Dlatego wyróżniamy:
- pompy ciepła typu monoblok, w których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Urządzenie montuje się na zewnątrz budynku i podłącza do instalacji grzewczej za pomocą izolowanych rur,
- pompy ciepła split to zespoły dwóch urządzeń: zewnętrznego, który odpowiedzialny jest pobieranie ciepła z powietrza oraz montowanej wewnątrz budynku jednostki, dostarczającej ciepło do instalacji grzewczej.
Każdy z tych modeli posiada swoje wady i zalety, dlatego ogólnie rzecz ujmując, nie sposób jednoznacznie powiedzieć, która pompa ciepła jest lepsza: monoblok czy split.
Dopiero szczegóły instalacji w konkretnym budynku mogą ujawnić czynniki wskazujące na wybór określonego rodzaju powietrznej pompy ciepła.
Pompa ciepła wyłącznie do nowego domu? To mit!
To prawda, że pompa ciepła najlepiej sprawdza się w nowych budynkach o bardzo dobrej termoizolacyjności i z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to ze specyfiki tego źródła ciepła, które najwyższą sprawność uzyskuje dla temperatury wody w instalacji grzewczej do 35 ℃.
Okazuje się jednak, że pompy ciepła Panasonic współpracują również z grzejnikami. Można więc zamontować je także w starszych budynkach bez konieczności przerabiania całej instalacji grzewczej i wymiany kaloryferów.
Dodatkowo możesz podłączyć wspomaganie powietrznej pompy ciepła w postaci instalacji ogrzewania solarnego lub kotła. Ale to jedynie alternatywa, ponieważ urządzenia te zaprojektowano jako jedyne źródła ciepła dla domu.
Pompy ciepła Panasonic. Modele do podłogówki i grzejników
Wśród pomp ciepła Panasonic znajdziesz cztery modele:
- Aquaera EcoFlex przeznaczona do nowoczesnych budynków, które może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić. Ten model współpracuje m.in. z podłogówką oraz grzejnikami nowego typu,
- Aquaera High Performance dla podłogówki osiąga sprawność SCOP powyżej 5, a temperaturę na wylocie w okolicach 55℃ utrzymuje bez użycia grzałki powyżej -10 ℃ na zewnątrz,
- Aquaera T-CAP, które utrzymują sprawność nominalną dla podłogówki bez załączania grzałki nawet przy -20℃ na zewnątrz. Natomiast w instalacji grzejnikowej osiągają 60℃ na wylocie dla temperatury za oknem powyżej -10℃,
- Aquarea HT przeznaczona do współpracy ze starymi grzejnikami wysokotemperaturowymi, czyli idealne rozwiązanie podczas modernizacji starszych domów. Osiąga 65℃ w instalacji grzewczej nawet przy -15℃ na zewnątrz.
Średnie temperatury zewnętrzne, uzyskane z pomiarów prowadzonych w latach 1991 – 2021 dla Białegostoku, wynoszą od -3.3℃ w styczniu (min. -5.7℃) do +8.1 ℃ w październiku (min. -5.1℃).
Dlatego uwzględniając wydajności poszczególnych pomp ciepła Panasonic w tych zakresach temperatur zewnętrznych, można śmiało stwierdzić, że zimą w Białymstoku i okolicach panują bardzo dobre warunki dla powietrznych pomp ciepła.
Ranking pomp ciepła monoblok i split. Zobacz najlepsze modele
Jeżeli zastanawiasz się, jakie konkretnie urządzenie wybrać, sprawdź ranking pomp ciepła monoblok i split prowadzony przez ekspertów serwisu NaChlodno.pl Za jego pomocą wygodnie porównasz parametry najpopularniejszych modeli różnych producentów, w tym oczywiście pompy ciepła Panasonic.
Pamiętaj jednak, że ranking pomp ciepła monoblok i split powinien być traktowany wyłącznie jako źródło rzetelnej wiedzy. W praktyce wybór konkretnego modelu urządzenia najbardziej dopasowanego do potrzeb Twojego domu najrozsądniej jest zlecić profesjonalnej firmie instalatorskiej.