Reklama

Białostocki Test Informatyków – idealna współpraca Politechniki Białostockiej z branżą IT

Na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej w środę 4 grudnia br. było gwarnie i emocjonująco, a wszystko to za sprawą siódmej już edycji Białostockiego Testu Informatyków. Impreza ta od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i studentów. Organizowana jest przez Politechnikę Białostocką wspólnie z najlepszymi firmami w branży IT. W tym roku przygotowana została także we współpracy z firmą Spyrosoft, która ufundowała m.in. jedną z dodatkowych nagród – płatny staż w swej białostockiej lokalizacji.

Białostocki Test Informatyków to wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć pasjonaci informatyki, a przede wszystkim osoby planujące pracę w branży IT. Dlatego, jak co roku, do konkursu zgłosiło się bardzo wielu uczestników – studentów uczelni wyższych z województwa podlaskiego oraz uczniów szkół średnich z różnych rejonów Polski.

W dniu rozgrywek Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej odwiedzili też tłumnie inni studenci, uczniowie, nauczyciele i rodzice. Przyciągnęła ich jedna z głównych atrakcji tej imprezy – stoiska firm organizujących Białostocki Test Informatyków. Konkurs jest bowiem niepowtarzalną okazją do spotkań i rozmów z przedstawicieli najlepszych firm w branży IT.

W tym roku po raz pierwszy swoje stoisko miała firma Spyrosoft, która na rynku usług IT działa zaledwie trzy lata, a już teraz zatrudnia 450 osób i wciąż się rozwija.

Biuro w Białymstoku otworzyliśmy rok temu. Już wtedy byliśmy pewni, że chcemy brać udział w takich projektach jak Białostocki Test Informatyków. Dlaczego? Ponieważ to świetna inicjatywa i bardzo dobry przykład na to, jak może wyglądać współpraca uczelni wyższej z przedsiębiorcami i firmami działającymi w regionie. Poza tym w Spyrosoft rozumiemy, jak ważne jest zaangażowanie biznesu w lokalne działania edukacyjne i społeczne. Dlatego też nie zamierzamy poprzestawać tylko na współorganizacji Testu. Lada moment rozpoczniemy kolejny ciekawy projekt, również dotyczący edukacji w obszarze IT.
-– mówi Tomasz Juszczuk, dyrektor biura w Białymstoku.

W holu Wydziału Informatyki PB przed Aulą C można było porozmawiać także z przedstawicielami pozostałych organizatorów tegorocznej edycji Testu – z ekspertami z firm: Acaisoft, Britenet, CFT, Execon, Intive, Owned Outcomes, Plum, RYDOO, SoftServe, Software Hut, Transition Technologies PSC, Transition Technologies Software, X-Code i ZETO.

Tegoroczny Test – to już historia

Białostocki Test Informatyków co roku przygotowywany jest przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej wspólnie z lokalnymi liderami branży IT. Co ciekawe, pytania testowe układają specjaliści praktycy, którzy jednocześnie reprezentują firmy organizujące konkurs. Dzięki temu studenci mogą zweryfikować nie tylko swoją wiedzę, ale również umiejętności praktyczne. Dowiadują się, jakie kwalifikacje są wymagane w branży IT. Z kolei młodsi pasjonaci informatyki – uczniowie szkół średnich – mają niepowtarzalną okazję, aby sprawdzić siebie, ponieważ rozwiązują te same zadania co studenci.

Nie inaczej było i tym razem. Test składał się ze 100 pytań, podzielonych na 10 kategorii tematycznych (10 pytań w jednej kategorii): algorytmika, projektowanie obiektowe, bazy danych, znajomość języka Java, znajomość języka C#, znajomość języka C++, znajomość języka Python, technologie mobilne, technologie webowe, analiza danych.

Rozgrywany był w 3 kategoriach: studenckiej, uczniowskiej i tematycznej. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wśród studentów otrzymali nagrody finansowe, kolejno: 2500 zł, 1500 zł i 1000 zł. Natomiast zwycięzca w kategorii uczniowskiej otrzymał tytuł laureata Białostockiego Testu Informatyków, upoważniający do podjęcia studiów na Wydziale Informatyki PB z pominięciem konkursu świadectw. Zdobywca pierwszego miejsca w kategorii tematycznej otrzymał nagrodę pieniężną – 500 zł, a laureaci z lokatą drugą i trzecią w tej kategorii – wyróżnienia i drobne nagrody rzeczowe.

Staż w Spyrosoft – historia dopiero się zaczyna

W puli nagród siódmej edycji Testu znalazły się też tzw. nagrody dodatkowe, czyli płatne staże zawodowe. Jedną z czterech firm, która zaoferowała taki staż, jest firma Spyrosoft.

Planujemy, aby był to staż, który potrwa trzy miesiące. To optymalny czas, aby rzeczywiście poznać pracę w firmie. Osoba, która przyjdzie do nas, najpierw otrzyma zadanie, aby wykonać aplikację do celów wewnętrznych firmy, a potem dołączy do zespołu projektowego. W ten sposób pozna wszystkie etapy pracy – od programowania po współpracę z klientem – wyjaśnia Tomasz Juszczuk i równocześnie zapewnia, że w tym przypadku z ogromną przyjemnością weźmie na siebie rolę opiekuna stażu.

Staż w białostockim biurze będzie mogła podjąć osoba, która rozwiązywała zadania w kategorii C#, zna język angielski na poziomie średniozaawansowanym, ma podstawową wiedzę na temat aplikacji webowych i baz danych, lecz przede wszystkim chce się uczyć i rozwijać. Dlatego zanim zapadną ostateczne decyzje, z przyszłym stażystą zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna.

Jak zaznacza szef Spyrosoftu w Białymstoku, to normalna procedura i jeśli ktoś myśli o podjęciu pracy, to wcześniej czy później musi przejść taką rozmowę. Był już Test, będzie rozmowa, a po niej staż u nas i – mam nadzieję – tu dopiero historia się zaczyna.

Reklama