Reklama

Bezpłatna rehabilitacja dla mieszkańców miasta Białystok

Sześć tysięcy mieszkańców Białegostoku skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii w latach 2019-2021. Miasto Białystok przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł. Umowa ze Szpitalem Miejskim im. PCK została już podpisana.

Zabiegi rehabilitacji w latach 2019-2021 będą wykonywane w pracowni fizjoterapii przy ul. gen. J. Bema 2 w Białymstoku. Będą one przeznaczone dla osób, które wymagają powrotu do zdrowia po przebytych urazach, chorobach, wypadkach. Skorzystają z nich pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi, niedowładem kończyn i schorzeniami reumatycznymi. Warunkiem będzie zameldowanie na terenie naszego miasta lub wskazanie Białegostoku jako miejsca płatności podatku dochodowego.

Mieszkańców na te zabiegi będą kwalifikować fizjoterapeuci ze Szpitala Miejskiego. W tym roku skorzysta z nich 1 600 pacjentów. Zapisy są przyjmowane w rejestracji poradni rehabilitacyjnej przy ul. gen. J. Bema 2 (tel. 85 742 6033) do momentu wyczerpania limitu na ten rok. Miasto chce w ten sposób pomóc białostoczanom, którzy wymagają fachowej opieki, a nie korzystają z systemu NFZ. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy nie mogą czekać miesiącami w kolejkach, a na leczenie w prywatnych placówkach ich nie stać.

– Nasze społeczeństwo się starzeje, z tego powodu wiele osób cierpi na choroby przewlekłe. Tacy pacjenci potrzebują odpowiednich warunków do leczenia i dostępu do fizjoterapeuty – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chcemy im to ułatwić poprzez organizowanie rehabilitacji finansowanej z innych źródeł niż NFZ.

Na zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne Miasto przekaże Szpitalowi Miejskiemu w sumie 1,5 mln zł – 400 tys. zł w 2019 roku, 500 tys. zł w 2020 r. i 600 tys. zł w 2021 r. Według wstępnych szacunków tych pieniędzy wystarczy na rehabilitację 6 tys. pacjentów. Dzięki temu białostoczanie skorzystają z ćwiczeń i zabiegów usprawniająco-rehabilitacyjnych.

W ubiegłym roku Miasto przekazało Szpitalowi Miejskiemu 156 tys. zł na wykonanie usług rehabilitacyjnych. Skorzystało z nich 625 białostoczan.

Źródło Urząd Miejski Białystok