Co warto wiedzieć o niektórych lekach na cukrzycę?

Cukrzyca typu 2 to bardzo poważna choroba przewlekła, na którą cierpi coraz więcej Polek i Polaków. Niestety zapadamy na nią w bardzo różnym wieku. Przyczyną może być niewłaściwa dieta lub skłonności genetyczne. Jednak dzięki rozwojowi medycyny możemy korzystać z najnowocześniejszych leków na cukrzycę, które pomogą nam zapanować nad chorobą. Trzeba jedynie udać się do lekarza i otrzymać odpowiednią diagnozę. Co jeszcze warto wiedzieć o lekach na cukrzycę?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto badać sobie poziom cukru we krwi
  • jak leczymy się na cukrzycę
  • co warto wiedzieć o lekach na cukrzycę

Pamiętajmy o cyklicznym badaniu poziomu cukru we krwi i o niepokojących objawach jakie u nas występują. Dzięki cyklicznemu badaniu cukru we krwi możemy wiedzieć czy nasz poziom cukru jest prawidłowy lub czy powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak mamy podwyższony poziom cukru we krwi na czczo, a także chce nam się pić lub mamy inne niepokojące objawy, o których możemy przeczytać także w Internecie, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli już zostaniemy zdiagnozowani jako osoby chore na cukrzycę typu 2 warto poddawać się nowoczesnemu leczeniu. Dzięki temu ułatwimy sobie długie funkcjonowanie, a także podarujemy więcej lat życia.

Ozempic i inne metody leczenia cukrzycy typu 2

Reklama

Warto pamiętać o tym, że to lekarz decyduje o naszej terapii i tym, w jaki sposób będziemy leczeni jako osoby chore na cukrzycę typu 2. Część z nas będzie leczona lekami na receptę, takimi jak Ozempic oraz innymi, które będą do nas doskonale pasowały. Inne osoby otrzymają bardziej zaawansowane leczenie. Sposób wyboru leczenia zależy od tego, jakie są nasze wyniki badań i jak zaawansowana jest nasza choroba. Niebagatelne znaczenie ma także właściwa dieta, która jest niezbędna w lepszym funkcjonowaniu i utrzymywaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Jednak dziś skupimy się na tym jak działa Ozempic i dlaczego jest on przepisywany pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu 2.

Lek Ozempic – sposób działania, zasady stosowania leku i inne najważniejsze informacje

Substancją czynną leku Ozempic jest semaglutyd pozwalający na obniżenie poziomu cukru we krwi. Lek jest stosowany w formie leku do wstrzykiwania w określonych dawkach zapisanych przez lekarza. Uzupełnieniem dla leku Ozempic mogą być inne leki cukrzycowe, a także właściwa dieta i aktywność fizyczna. Wspomniana substancja, czyli semaglutyd wpływa na poziom glukagonu i poziomu cukru we krwi. Jednocześnie pozwala na regulowanie wydzielania insuliny do krwi. Dodatkowo zmniejsza łaknienie, a także spowalnia opróżnienie żołądka, powoduje uczucie sytości u pacjenta i brak potrzeby dodatkowego spożywania posiłków, co ma niebagatelne znaczenie w cukrzycy typu 2, ponieważ pacjent, odżywiając się w odpowiednich ilościach dostarcza odpowiednich składników odżywczych, które jak wiadomo są trawione poprzez enzymy trawienne wywodzące się z trzustki. Dzięki stosowaniu leku Ozempic enzymy trzustkowe są utrzymywane na właściwym poziomie, co pozwala na utrzymanie dobrego poziomu cukru we krwi. Wiadomo także że Ozempic wpływa pozytywnie na zmniejszenie masy ciała oraz podaży kalorii spożywanych posiłków, co wydatnie przyczynia się do poprawy jakości życia oraz samopoczucia pacjenta i wpływa na rozwój jego choroby cukrzycowej.

Lek Ozempic możemy kupić na receptę przepisywaną przez lekarza. Przed przepisaniem leku Ozempic lekarz musi przeprowadzić z nami dokładny wywiad medyczny, aby wiedzieć czy nie jesteśmy uczuleni na substancję czynną zawartą w leku bądź czy leki które już przyjmujemy nie będą kolidowały z działaniem leku. Ozempic może być stosowany w terapii cukrzycowej w połączeniu z innymi lekami cukrzycowymi, a także insuliną. Lekarz musi wiedzieć jakie leki przyjmujemy, szczególnie jeśli przyjmujemy na przykład doustne leki przeciwzakrzepowe, nie wolno dodatkowo stosować leku Ozempic. Podobnie karmiąc piersią bądź podejrzewając ciążę. Ozempic jest lekiem bardzo bezpiecznym, którego stosowanie w odpowiednich dawkach według zaleceń lekarza zapewnia wysoką skuteczność. Wśród niewielu działań niepożądanych można wymienić zapalenie żołądka i zwiększona aktywność enzymów trzustkowych.

Recepta Ozempic – jak uzyskać?

Recepta Ozempic jest bardzo prosta do zdobycia, jeżeli spełniamy wszelkie przesłanki do jego stosowania w leczeniu cukrzycy. Najprościej jest skonsultować się ze swoim lekarzem. Jeżeli będzie to zasadne, lekarz przepisze odpowiednią dla nas dawkę leku Ozempic (0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg). Możemy również uzyskać receptę online, umawiając się na e-wizytę z lekarzem. Jednak warto wtedy mieć przynajmniej zrobiony komplet badań w kierunku cukrzycy.