Jakie są najlepsze domowe sposoby na kaszel?

Przed nami sezon jesienno-zimowy, niestety obfity w różnego rodzaju przeziębienia, oraz infekcje. Jednym z objawów choroby jest kaszel. To właśnie jego dotyczyć będzie poniższy artykuł. 

Rodzaje kaszlu

Kaszel jest naturalnym objawem oczyszczaniem dróg oddechowych. Ze względu na czas jego trwania wyróżnić mozna:

  • Kaszel ostry, który trwa maksymalnie 3 tygodnie
  • Kaszel przewlekający się, który trwa do 8 tygodni, od czasu wyleczenia infekcji
  • Kaszel nieproduktywny, czyli taki, który pojawia się na początku choroby, z biegiem czasu zamieniając się w mokry.

Dodatkowo wyróżnić można:

  • Kaszel psychogenny- na tle nerwowym
  • Kaszel polekowy- występujący na skutek zażywania leków 
  • Kaszel szczekający, który może zwiastować zapalenie krtani 
  • Kaszel napadowy-nagły, trwający do minuty 

Reklama

Domowe sposoby na kaszel 

Sposobem, który stosowały nasze babcie i które do dziś przynosi najlepsze efekty jest syrop z cebuli. Jego fenomen polega na tym, że przynosi ukojenie w kaszlu suchym i mokrym. Warto z niego korzystać, wtedy kiedy nie masz pewności jaki rodzaj kaszlu Ci doskwiera. Syrop z cebuli jest bezpieczny, dlatego z powodzeniem możesz go stosować u dzieci. Pamiętaj tylko, że jedyną wadą mikstury jest jego zapach. Cebula jest bogata w naturalne olejki lotne, które usuwają bakterie, oraz oczyszczają drogi oddechowe z wydzieliny. Do przygotowania syropu, potrzebujesz słoika, pokrojonej cebuli oraz cukru. Gdy zawartość pojemnika będzie gotowa, umieść słoik w ciepłym miejscu, tak aby sok miał możliwość wytrącenia się. Syrop należy podawać do trzech razy na dobę.

Inhalacja również przyniesie ulgę w kaszlu. Możesz dodać olejki eteryczne o zapachu eukaliptusa, lawendy, rozmarynu. Mają one za zadanie nawilżyć drogi oddechowe. Do stosowania inhalacji, warto dodać oklepywanie pleców. Dzięki tej czynności, szybciej pozbędziemy się napływającej flegmy. 

Suche i gorące powietrze sprzyja napadom kaszlu, dlatego powinieneś dbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Wietrz często mieszkanie, lub użyj nawilżacza powietrza. Dzięki niemu łatwiej będzie spać, gdy nos będzie przytkany. Pamiętaj, aby nie przesadzać w drugą stronę i nie doprowadzać do zbyt wysokiej wilgotności. Taki stan wspiera rozwój grzybów i pleśni w mieszkaniu.

Domowym sposobem na pozbycie się kaszlu jest stosowanie syropu z czarnego bzu, lub z sosny. Również są to nieocenione rady naszych babć. Do herbaty należy dodać łyżeczkę, lub dwie soku i pić póki ciepłe. Nie należy syropów wlewać do gorącej herbaty, ponieważ stracą swoje właściwości. Jeśli lubisz słodkie soki, możesz pić go prosto z łyżeczki. Ważną informacją jest fakt, że tego typu soki są bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko na kaszel, ale i na pozostałe symptomy przeziębienia i chorób. Działają antywirusowo i przeciwbakteryjnie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że jeśli kaszel nie będzie łagodniał w przeciągu siedmiu dni, to należy  skontaktować się z lekarzem. Można przechodzić zapalenie płuc, mając tylko jeden objaw-kaszel. Nie lekceważ braku poprawy i skonsultuj się z lekarzem pierwszej pomocy. Czasem domowe sposoby na kaszel, które są opisane w artykulehttps://gemini.pl/poradnik/zdrowie/12-domowych-sposobow-na-kaszel-i-przeziebienie/ pomimo wielkiej checi nie będą wystarczające i trzeba będzie udać się do lekarza/farmaceuty.