Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i leczenie

Reklama

Rwa kulszowa jest bardzo bolesnym schorzeniem. W wyniku ucisku na nerw pojawia się ból pleców, który promieniuje aż do uda, a nawet do stopy. Konieczne jest leczenie schorzenia, aby uniknąć powikłań i poprawić komfort życia. Zobacz najważniejsze informacje o rwie kulszowej.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest schorzeniem układu ruchu. Jest ono wynikiem ucisku na nerwy rdzeniowe w części lędźwiowej (jej końcowym odcinku) lub części krzyżowej (jej początkowym odcinku) kręgosłupa. Tworzą one nerw kulszowy. Nieprzyjemne objawy są również skutkiem nieprawidłowości w jego przebiegu. Warto pamiętać, że nerw kulszowy rozciąga się od kręgosłupa aż do pięty.

Charakterystycznym objawem jest ból nerwu kulszowego. Zaczyna się on w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniuje do uda, podudzia i stopy. Zwykle ma duże nasilenie – na tyle, że utrudnia poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Rwa kulszowa to także inne objawy:

  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drętwienie kończyny dolnej,
  • parestezje (nieprzyjemne odczucia) w kończynie dolnej,
  • ograniczenie ruchowe,
  • wzmożone napięcie mięśni,
  • niedowład mięśni.

Nasilenie dolegliwości bólowych obserwuje się w czasie pochylania lub podnoszenia nogi. Rwa kulszowa może pojawić się nagle i być związana z urazem lub przeciążeniem. Zdarza się, że objawy narastają powoli.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest najczęściej efektem dyskopatii w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym kręgosłupa. Uszkodzony krążek międzykręgowy wysuwa się i uciska na nerwy. Do rozwoju schorzenia może dojść także w wyniku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Również nawracające stany zapalne, cukrzyca lub nowotwory mogą prowadzić do uszkodzenia bądź drażnienia nerwu, a tym samym pojawienia się nieprzyjemnych objawów.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej jest złożone. U chorych stosuje się farmakoterapię. Leki mogą mieć postać tabletek, ale też zastrzyków domięśniowych lub maści. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające napięcie mięśni.

W leczeniu rwy kulszowej duże znaczenie ma krótkotrwałe unieruchomienie (maksymalnie przez 4 dni). Bardzo ważna jest też rehabilitacja. Obejmuje ona indywidualnie dopasowane ćwiczenia, ale też zabiegi, np. krioterapię lub terapię ultradźwiękami. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji. Są na nią kierowane osoby z bardzo nasilonymi objawami.

Co na ból przy rwie kulszowej?

Ból przy rwie kulszowej jest bardzo uciążliwy, ponieważ utrudnia normalne funkcjonowanie. Doraźnie można przyjąć lek przeciwbólowy. Najlepiej taki, który działa też przeciwzapalnie. Większość z nich można kupić bez recepty. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż 5 dni.

Czy można wyleczyć rwę kulszową?

Objawy rwy kulszowej mogą nawracać. Dlatego bardzo ważne jest, aby kontynuować rehabilitację, ale też dbać o kręgosłup. Niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów i przebywanie w nieprawidłowych pozycjach (dotyczy to zwłaszcza tych osób, które pracują przez długi czas w jednej pozycji).

Reklama