Rodzaj wina i ich przeznaczenie

Wino to trunek, który pasuje do praktycznie każdej okazji. Można nim wznieść toast, urozmaicić obiad, bawić się czy dodać do potrawy. Jednakże jest to napój o bogatej i bardzo długiej historii, sięgającej  już 6000 lat p.n.e. Nic dziwnego więc, że powstały dziesiątki różnych typów wina, które goszczą praktycznie w każdej kulturze. Jednakże w tymże artykule skupimy się na tych najbardziej popularnych, które są powszechnie dostępne w Polsce.

Wino bezalkoholowe

To wino, które tak jak nazwa wskazuje, jest pozbawione alkoholu na skutek procesu dealkoholizacji. Barwa nie ulega zmianie, przez co wciąż istnieją trzy, klasyczne kolory wina bezalkoholowego: białe, czerwone i różowe. Jest to wino zalecane dla osób niemogących lub zwyczajnie nie chcących pić napojów alkoholowych: kobiet w ciąży, kierowców, sportowców czy osób schorowanych.

Wina bezalkoholowe określa się również mianem fit wina, ze względu na niską kaloryczność. Mniejsza liczba kalorii spowodowana jest oczywistym brakiem alkoholu, który jest najbardziej kalorycznym czynnikiem w tychże trunkach. Kaloryczność takiego wina może spaść od 70% do nawet 95% – przez co 120ml kieliszek bezalkoholowego wina będzie zawierał nawet tylko 5kcal.

Wino ekologiczne

Wina ekologiczne to grupa trunków, na które składają się wina organiczne, biodynamiczne, naturalne czy pochodzące z naturalnej uprawy. Jak sama nazwa wskazuje, ta grupa napojów alkoholowych jest tworzona przy poszanowaniu środowiska i ekologii. Przykładowo wina organiczne pochodzi z organicznie hodowanych winorośli oraz nie może zawierać sztucznych nawozów i środków ochrony roślin.

Natomiast produkcja wina biodynamicznego jest bardziej skomplikowana i przykładowo jedyne nawozy, jakie może używać plantator, to te, które pochodzą z obszaru jego gospodarstwa. Dzięki obiegowi zamkniętemu oraz niewykorzystywaniu sztucznych substytutów nawozu, winnica nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Istnieje również wiele certyfikatów, mających na celu określić czy dane wino przyczyniło się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska i atmosfery. Warto wymienić chociażby certyfikat ograniczonej emisji dwutlenku węgla (CO2 – carbon neutral) czy certyfikat zrównoważonej produkcji (sustainable agriculture).

Wino czerwone

Wino czerwone jest często kojarzone z pobytem w wykwintnej restauracji. Nie jest to nic dziwnego, gdyż możliwości jego podawania, interesujących smak oraz wszechstronność adaptacji do spożywanego posiłku to istotne cechy win czerwonych. Mięsa czerwone, wędliny, gęsina, ser czy grzyby to tylko niektóre z wielu propozycji posiłków komponujących się wraz z winem czerwonym. Te trunki występują w różnych bukietach smakowych – wytrawnych, słodkich, półsłodkich, półwytrawnych oraz owocowych. Wino czerwone jest także winem określanym jako zdrowe – ze względu na obecność prozdrowotnych przeciwutleniaczy, takich jak chociażby resweratrol i kwercetyna.

Reklama

Wino białe

Wino białe jest produkowane głównie z białych winogron oraz powstaje dzięki fermentacji czystego soku z wyciśniętych winogron. Są to napoje często posiadające różnorodne aromaty – jak chociażby posmak jabłka, cytrusów czy kwiatów.

Te jasne wina cechują się lekkością w smaku oraz mniejszą cierpkością w stosunku do win czerwonych. Dzięki temu są one idealnymi rozwiązaniami dla uzupełnienia potraw rybnych, sałatek, białego mięsa czy dań śmietanowych,

Wina wytrawne

Wina bardziej cierpkie niż słodkie, często o wyższej kwaskowości. Winem wytrawnym określa się napój, który posiada nie więcej niż 4 gramy (Francuskie wina) cukru na litr trunku. Wyróżnia się obniżoną słodkością, a wyraźnym smakiem taniny i kwasowości. Wytrawne wina często podaje się do przeróżnych rodzajów mięs, owoców morza, zimnych i słonych przekąsek oraz serów.

Wina słodkie

Wino słodkie jest często trudniejsze do uzyskania niż wino wytrawne, gdyż polega na przerwaniu fermentacji w momencie nie przerobienia cukru. Polega to na obniżeniu temperatury procesu lub dodaniu SO2 (dwutlenku siarki). Do takich win nie dodaje się zazwyczaj cukru, szczególnie wśród win wysokojakościowych. Dzięki temu słodycz takiego trunku jest ciekawsza, bardziej intensywna oraz samo wino ma pełniejszy bukiet smakowy. Takie wino pasuje idealnie do serów pleśniowych, deserów czy drobiu. Funkcjonuje równie często jako zamiennik podwieczorka, gdyż słodycz wina idealnie pasuje jako zamiennik ciasta czy czekolady.

Wina musujące

Wina musujące są znane z wznoszenia nimi toastów oraz ulatujących bąbelków. Dzięki zawartości gazu są niezwykle orzeźwiające i lekkie, przez co mogą pełnić również świetne uzupełnienie sałatek, potraw rybnych czy owoców morza. Powstają dzięki wzbogaceniu wina dwutlenkiem węgla w procesie naturalnej fermentacji.