Uprawa kwiatów ogrodowych

Reklama

Co prawda uprawa kwiatów ogrodowych wymaga nieco zaangażowania, ale ich wielobarwne kwiaty zdobiące nasz ogród przez cały sezon z pewnością wynagrodzą nam trud ich pielęgnacji. Warto przy tym wybrać gatunki, dopasowane do warunków, jakimi dysponujemy i niewymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej znajdziecie kilka propozycji roślin podzielonych na jednoroczne, dwuletnie i byliny, których uprawa prawie zawsze kończy się powodzeniem. Wiele ciekawy i oryginalnych odmian nasion kwiatów znajdziesz tutaj: https://sklep-nasiona.pl/kwiaty/

Jednoroczne kwiaty ogrodowe

Czubatka ubiorkolistna

Czubatka ubiorkolistna jest bardzo wdzięczną w uprawie rośliną. Obficie kwitnie od maja, aż do października. Wytwarza delikatne białe, niebieskie, różowe lub fioletowe kwiaty, których środek w zależności od odmiany jest ciemny lub żółty. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Podłoże do jej uprawy powinno być średnio zasobne w składniki pokarmowe, lekkie, łatwo nagrzewające się, wilgotne, ale dobrze przepuszczające wodę. Warto pamiętać także o tym, że roślina ta lubi stanowiska słoneczne. Czubatkę najlepiej uprawiać z rozsady. Aby ją przygotować, od lutego aż do kwietnia, możemy wysiewać jej nasiona w inspekcie. Jeśli zapewnimy uprawie odpowiednią wilgotność i temperaturę w przedziale 18-22ᵒC, nasiona wykiełkują już po 8-12 dniach. Po 3-4 tygodniach siewki możemy przepikować do doniczek. Po uprzednim zahartowaniu, na miejsce stałe wysadzamy je w drugiej połowie maja. Czubatka nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby cieszyć się jej kwiatami przez całe lato, wystarczy ją przycinać, aby miała bardziej zwarty pokrój i obficiej kwitła. Nie należy przesadzać z nawozami, szczególnie azotowymi, ponieważ powodują one nadmierny rozrost pędów i liści i tym samym zmniejszają ilość kwiatów.

Ślazówka letnia

To piękna i łatwa w uprawie roślina, która obficie kwitnie od lipca, aż do jesieni. Silnie się rozgałęzia i wytwarza lejkowate kwiaty o średnicy od 4 cm do 6 cm, w kolorze różowym, białym lub fioletowym. Podłoże do jej uprawy powinno być lekkie i żyzne, nie należy jednak przesadzać z nawożeniem, ponieważ będzie bujnie się rozrastać, słabo przy tym kwitnąc. Lubi stanowiska słoneczne, choć toleruje także półcień. Nasiona ślazówki letniej wysiewamy wprost do gruntu w marcu i kwietniu. Po ok. 2 tygodniach pojawią się siewki, które należy przerwać, jeśli rosną w zbytnim zagęszczeniu. Ślazówkę możemy uprawiać nie tylko na rabatach, ale także w pojemnikach.

Dwuletnie kwiaty ogrodowe

Goździk brodaty

Goździki brodate są mało wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Lubią glebę żyzną, wilgotną, piaszczysto-gliniastą o zasadowym odczynie. Najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych, w półcieniu mniej obficie kwitną. Ich nasiona wysiewamy na rozsadniku w czerwcu, a kiedy mają już 3-4 pary liści pikujemy je do doniczek. Na miejsce stałe przesadzamy je jesienią lub wczesną wiosną następnego roku. Goździki brodate na łodygach o wysokości 25-40 cm wytwarzają zwarte, płaskie kwiatostany o silnym zapachu, które mogą być jedno lub wielobarwne. Dziś kwiaty te są nieco zapomniane, ale doskonale nadają się na kwiat cięty, ponieważ bardzo długo zachowują świeżość.

Bratki

Bratki nie mają wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o warunki uprawy. Osiągają wysokość 10-25 cm, ich charakterystyczne pięciopłatkowe kwiaty występują w wielu kombinacjach kolorystycznych oraz różnych rozmiarach. Kwitną w drugim roku uprawy od kwietnia do końca czerwca. Uprawiamy je z rozsady. Aby ją przygotować, należy wysiać nasiona bratków w czerwcu lub lipcu na rozsadnik. Wschodów możemy się spodziewać po 1-2 tygodniach. We wrześniu, należy je przenieść na miejsce stałe. Do właściwego rozwoju wystarczy im przeciętna, wilgotna ziemia ogrodowa. Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste. Jeśli umieścimy je w miejscu częściowo zacienionym, będą kwitły dłużej. Na zimę warto okryć je liśćmi lub słomą. Rośliny te dobrze znoszą przesadzanie, dlatego możemy je przenosić nawet w trakcie kwitnienia.

Byliny

Floksy wiechowate

Rośliny te uprawiane są najczęściej w kępach. Ich łodygi osiągają, w zależności od odmiany, 50-120 cm wysokości. Na ich szczytach tworzą się kwiatostany w przeróżnych barwach wydzielające subtelny, przyjemny zapach. Lubią miejsca słoneczne i półcieniste, w tych drugich nieco dłużej kwitną. Najlepiej udają się na stanowiskach o żyznym, dobrze przepuszczającym wodę podłożu, najlepiej wzbogaconym kompostem Wymagają podlewania w czasie suszy i zasilania nawozami mineralnymi lub naturalnymi, najlepiej 3 razy w ciągu lata. Floksy dzielimy ze względu na pory kwitnienia na wczesne, na których kwiaty pojawiają się już w pierwszej połowie lipca; średnio wczesne, które kwitną w drugiej połowie lipca oraz późne wytwarzające kwiaty w sierpniu. Po przekwitnięciu należy od razu wycinać kwiatostany, dzięki czemu roślina będzie dłużej kwitła. Floksy dobrze zimują w gruncie. Możemy rozmnażać je przez podział w kwietniu lub lipcu. Mogą pozostawać w tym samym miejscu nawet przez 6 lat. Więcej o kwiatach przeczytasz tutaj: https://budujesz.info/kwiaty/

Reklama