Reklama

E-learning w nauce języka obcego

Edukacyjny rynek zajęć online to obecnie najprężniej rozwijająca się gałąź usług e-learningowych. Jeszcze kilka lat temu, nauka języka obcego przez Internet, korepetycje online czy inne zajęcia online budziły jedynie uśmiech politowania i większość badanych nie wierzyła w skuteczność tego rodzaju nauki. Dziś ogłoszenia szkół językowych, korepetytorów świadczących usługi online zalewają sieć, powstają również coraz to nowe platformy edukacyjne, dzięki którym możemy zgłębić niemalże każdy z przedmiotów nauczania, przygotować się do egzaminu, lub do pracy zawodowej.  Na czym polega fenomen tego rynku? Jakie są zagrożenia i przymioty takiej formy kształcenia? Dla kogo jest to idealne rozwiązanie edukacyjne, a kto powinien raczej pozostać przy nauczaniu tradycyjnym?

Wady i zalety nauki języka online

Nauka na odległość języka angielskiego, hiszpańskiego, nauka niemieckiego online czy nawet koreańskiego lub japońskiego ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy może od tej ciemniejszej strony e-learningu. Niepewność co do kompetencji lektora, problemy techniczne, brak możliwości bezpośredniej obserwacji, łatwość rezygnacji z takiej formy zajęć. Z pewnością do wad zaliczymy również nieodpowiednie często do działań edukacyjnych otoczenie (inni ludzie w miejscu lekcji, włączone urządzenia RTV). Wadą może być również brak kontaktu z grupą – ucieka wtedy aspekt kształcenia wzajemnego, dla wielu osób jednak zajęcia indywidualne są okazją do przełamania wstydu – przed mówieniem w obcym języku i lepiej odnajdują się w kontakcie indywidualnym niż grupowym. Taki rodzaj nauki wymaga też dużo więcej samodyscypliny i motywacji.

Zalety? Łatwy dostęp i bardzo szeroka oferta edukacyjna. Możemy obecnie wybierać spośród dziesiątek i setek ofert szkół językowych, portali edukacyjnych i lektorów świadczących usługi prywatnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować styl nauczania, koszty nauki i terminy do własnych preferencji i możliwości. Zdecydowanym plusem jest również to, że możemy się uczyć w naszym naturalnym bezpiecznym otoczeniu, nie wychodząc z domu, z kubkiem gorącej kawy przed własnym komputerem. Kurs indywidualny sprawia, że tempo pracy jest dopasowane do ucznia. Materiał można powtarzać wiele razy, doskonalić wymowę, uczyć się wybranych umiejętności: np.: osoby wybierające się do pracy za granicą mogę uczyć się konkretnych praktycznych umiejętności posługiwania się językiem potocznym zamiast zasad gramatyki języka. Nie do przecenienia jest również fakt, że kursy online najczęściej są tańsze od nauki w systemie stacjonarnym – szkoła językowa nie musi wynajmować sal lekcyjnych, a pomoce naukowe doręczane są w formie elektronicznej.

Dla kogo nauka online?

Z pewnością nie jest to sposób nauki dla każdego. Ekstrawertycy zdecydowanie lepiej odnajdują się w grupie, w kontakcie indywidualnym mogą mieć problem z koncentracją uwagi, mogą równie szybko tracić motywację. Na zajęciach indywidualnych online zyskują za to osoby nieśmiałe, introwertycy, wszyscy ci którzy potrzebują przełamania wewnętrznych barier i własnych ograniczeń. Taki rodzaj zajęć jest również idealny dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie regularnie docierać na zajęcia stacjonarne.

Jak uczyć się języka online?

Zacznijmy od wyboru formy nauki i platformy edukacyjnej. Uczyć możemy się dziś za pomocą praktycznie każdego urządzenia zapewniającego komunikację – telefonu komórkowego, tabletu, laptopa czy komputera stacjonarnego. Mnogość ofert i aplikacji przyprawia o zawrót głowy, ale dzięki temu możemy zawsze znaleźć coś dla siebie. Obecnie na rynku działa wiele różnego rodzaju platform edukacyjnych, które pozwalają uczyć się języka poprzez zabawę, dają dostęp do szerokiej bazy tekstów i ćwiczeń na różnych poziomach zaawansowania i zapewniają opiekę nauczyciela czuwającego nas naszymi postępami.

Jeśli poszukujemy lektora, który mógłby z nami pracować indywidualnie warto przejrzeć oferty w popularnych serwisach z ogłoszeniami np.- w każdej chwili znajdziesz tam kilkadziesiąt ofert lektorów, z którymi możesz umówić się na darmową próbną lekcję.

Nauka języka nigdy nie była aż tak dostępna. Jeśli nie przerażają cię tak prozaiczne dziś aktywności jak rozmowy na Skype, czy obsługa prostych aplikacji webowych i dobrze odnajdujesz się na zajęciach indywidualnych, zdecydowanie powinieneś spróbować. Może okazać się, że język obcy jest dużo łatwiejszy niż ci się zdawało, a nauka zdecydowanie przyjemniejsza niż w szkolnej ławce.

Reklama