Reklama

Badania nastrojów gospodarczych woj. podlaskiego

Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku zakończyła badania dotyczące nastrojów gospodarczych w województwie podlaskim odnoszące się do III kwartału 2009 roku i prognozy koniunktury na IV kwartał. Badaniami objęto 480 przedsiębiorstw i 360 gospodarstw domowych.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż sytuacja w podlaskich przedsiębiorstwach polepsza się. Zdiagnozowany na III kwartał 2009 roku indeks nastrojów gospodarczych dla województwa podlaskiego wyniósł 1,17 pkt. Potwierdza to obserwowany i przewidywany w trakcie dotychczasowych badań trend zmian. Osiągnięty wynik świadczy o nieznacznej, ale jednak przewadze nastrojów optymistycznych nad pesymistycznymi wśród badanych podmiotów.

Optymistyczne nastroje dominują również w prognozie nastrojów gospodarczych na IV kwartał 2009r. Uzyskane wyniki badań zaświadczają, iż w dalszym ciągu utrzyma się, zapoczątkowany w III kwartale trend zwyżkowy w gospodarce, a to oznacza dalszą poprawę sytuacji gospodarczej w woj. podlaskim. Bowiem wskaźnik prognostyczny przyj­muje wartość dodatnią (plus 4,04 pkt.).

Obecnie najbardziej optymistyczni są przedsiębiorcy z branży budowlanej. Indeks nastrojów gospodarczych w budownictwie wyniósł w III kwartale 2009 roku plus 16,86 pkt. Pozytywna ocena nastrojów gospodarczych dotyczyła również przedsię­biorstw, repre­zentujących takie sektory gospodarki, jak: przemysł (indeks plus 9,13 pkt.), bu­downictwo (indeks plus 16,86) oraz usługi (indeks plus 6,58 pkt.).

Najbardziej pesymistycznie natomiast do sytuacji gospodarczej, po raz kolejny, podchodzą przedsiębiorcy działający w handlu, w których indeks diagnostyczny koniunktury przyjął wartości ujemne (minus 3,63 pkt.) oraz gospodarstwa domowe (minus 5,00 pkt.). Na ujemny indeks koniunktury w handlu złożyło się głównie pogorszenie sytuacji finansowej oraz spadek zatrudnienia, co miało miejsce w warunkach nieznacznego wzrostu obrotów i poprawy sytuacji w gospodarce zapasami. Zdaniem dr Zbigniewa Ejsmonta, Rektora WSE, choć indeks nastrojów gospodarczych wśród firm handlowych jest rzeczywiście najniższy, kierunek jego zmian można oceniać pozytywnie. – Wartość tego indeksu w tej grupie firm w największym stopniu jest określana przez przedsiębiorstwa. To wskazuje, że firmom małym sprostanie konkurencji ze strony większych firm przychodzi z coraz to większym trudem. – twierdzi dr Zbigniew Ejsmont. Natomiast w przypadku badanych gospodarstwach domowych o ujemnym wskaźniku koniunktury zadecydował spadek oszczędności, negatywna ocena sytuacji gospodarczej oraz rynku pracy w woj. podlaskim.

Reasumując należy stwierdzić, iż zarysowała się tendencja poprawy sytuacji gospodarczej w woj. podlaskim, podobnie jak w skali całego kraju. Jedynie mogą budzić niepokój przewidywania firm w kwestii zatrudnienia. W IV kwartale należy liczyć się w dalszym ciągu ze zwolnieniami, a zarazem wzrostem bezrobocia.

Reklama