4 istotne zalety fotowoltaiki

Popularność fotowoltaiki w ostatnich 5 pięciu latach jest naprawdę niebywała.

Na dachach domów jednorodzinnych, na halach produkcyjnych, a nawet na gruncie – panele pojawiają się praktycznie wszędzie. W takim razie warto sobie zadać pytanie: jakie są najważniejsze zalety fotowoltaiki?

1. Rentowność inwestycji

Nie oszukujmy się, ale większość z nas kupuje fotowoltaika dlatego, że się zwyczajnie opłaca. Już nawet po 7 latach koszty poniesione w ramach naszej inwestycji się zwrócą, dzięki czemu nasza mini elektrownia będzie generować dla nas prąd praktycznie za darmo. W dodatku szalejąca inflacja oraz rosnące ceny prądu są dodatkową zachętą dla założenia fotowoltaiki. W końcu możemy być pewni, że promienie słoneczne nie będą kosztowały więcej.

2. Oszczędność na lata

Drugą sprawą jest długowieczność paneli fotowoltaicznych. Większość renomowanych firm (takich jak chociażby JKT Solar) gwarantuje, że zamontowane przez nich instalacje będą efektywne w 90%, w przedziale od 25 do 30 lat. Biorąc pod uwagę czas zwrotu inwestycji, to rzeczywiście jest to oszczędność na lata. Poza tym możemy być praktycznie pewni, że będziemy korzystać coraz więcej z urządzeń elektrycznych, takich jak samochody elektryczne, pompy ciepła czy klimatyzatory. A więc raczej nasze zapotrzebowanie energetyczne nie będzie spadało, tylko wręcz przeciwnie – rosło.

Źródło: JKT Solar

3. Wygoda i komfort użytkowania

Warto również krótko wspomnieć o samej wygodzie w posiadaniu fotowoltaiki. Jeśli zaczniemy ogrzewać nasz dom prądem (lub przez pompę ciepła), a wcześniej korzystaliśmy z rozwiązania węgla, to mamy tutaj ogromną zaletę fotowoltaiki. Koniec z brudzeniem się, czyszczeniem pieca i dokupowaniem worków z ekogroszkiem.

4. Ekologia

Na samym końcu dobrze będzie zaznaczyć perspektywę ekologiczną. Każdy z nas będzie mógł z pełną świadomością pomyśleć i powiedzieć, że wspiera środowisko. W końcu fotowoltaika jest dużo mniej emisyjna w porównaniu z innymi źródłami energii nieodnawialnej. Niektórzy martwią się recyklingiem samych paneli, ale w tym temacie również zaczęto działać. Przykładowo w Niemczech powstał pierwszy oddział recyklingu odpadów pochodzących z paneli fotowoltaicznych.