Reklama

1 listopada wyjątkowy koncert. „Ocalić od zapomnienia” Oleg Kobzar, Malarstwo. Wystawa Jubileuszowa Koncert z okazji Jubileuszu …

To wyjątkowy koncert. Chcieliśmy upamiętnić legendy polskiej muzyki. Ich utwory wykonują znani artyści, nierzadko bliscy tych twórców. To koncert, który łączy pokolenia. Te utwory towarzyszyły nam w życiu, ale młodzi ludzie mogą ich nie pamiętać. Chcemy im je przypomnieć – podkreśli Artur Kosicki. I dodał, że atmosfera na scenie była wyjątkowa. – Dużo uśmiechu, energii. Cieszę się, że właśnie w naszej Operze odbył się ten koncert.

Wydarzenie zostało nagrane na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Nieprzypadkowo zostanie wyemitowane 1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych. To muzyczna podróż wypełniona wspomnieniami o wielkich polskich artystach, którzy odeszli, ale których przeboje pozostaną z nami na zawsze.

W podziękowaniu za ciężką pracę na polskiej granicy na koncert zostali zaproszeni przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej.

Ponadczasowa moc

Już w poniedziałek w telewizji Polsat możemy zobaczyć efekty koncertu. Wystąpią wyjątkowi artyści: Krzysztof Cugowski, zespół Organek, Ania Rusowicz i Kuba Badach, Krzysztof Kiljański, Igor Herbut, Paweł Domagała, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Sebastian Riedel, Katarzyna Mosek, Jan Młynarski, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Felicjan Andrzejczak.

W imieniu wszystkich artystów wypowiedziała się podczas konferencji Ania Rusowicz:

Chciałam podziękować za tę inicjatywę. To było piękne i wzruszające. Muzyka ma bowiem ponadczasową moc. Artyści zostawiają swoje utwory dla potomnych, a to czyni ich nieśmiertelnymi powiedziała artystka. Dodała, że 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, powinien nam towarzyszyć cytat Jana Twardowskiego  „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Sama za kulisami uroniłam łezkę przyznała wokalistka, której mama również piosenkarka umarła 30 lat temu.

Podwaliny polskiej muzyki

Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra pod batutą Tomasza Szymusia (Tomasz Szymuś Orkiestra) wraz z muzykami Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Z wielką satysfakcją zorganizowaliśmy ten koncert na deskach Opery. To pomost między tymi, którzy odeszli, a tymi, którzy żyją. Te piosenki to „białe kruki”, które dzięki wam tu prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej zwróciła się do Ani Rusowicz odżyły. Zostaną na długo w naszej pamięci. Ich autorami są gwiazdy, które dały podwaliny polskiej muzyki rozrywkowej.

Podczas koncertu usłyszymy piosenki dobrze znane, m.in. Kory Jackowskiej, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego i Krzysztofa Krawczyka, ale w nowych aranżacjach. Wydarzenie „Ocalić od zapomnienia” rozpoczyna się utworem pod tym właśnie tytułem autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, do którego muzykę skomponował Marek Grechuta.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski
red.: Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama