Zorganizowana przestrzeń w sypialni seniora – 9 trików

Urządzając sypialnię dla seniora, powinniśmy mieć na uwadze, że projektujemy pomieszczenie dla osoby, która w ciągu kilku najbliższych lat może stracić sprawność. Najważniejsze będzie oczywiście bezpieczeństwo, funkcjonalność, ale nie zapominajmy też o wygodzie i estetyce. Starsi ludzie często spędzają więcej czasu w domach, więc bardzo ważne jest, by czuli się dobrze w swojej przestrzeni.

Bezpieczeństwo przede wszystkim — jak je zapewnić?

Niestety wraz z wiekiem nasza sprawność maleje, a ryzyko upadku wzrasta. Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza możemy zapobiec wielu potencjalnym problemom. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

  • Miękkie podłoże. Najlepiej zdecydować się na wykładzinę z krótkim włosiem. Zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się, a w razie upadku zamortyzuje uderzenie. W dodatku łatwo utrzymać ją w czystości. Unikajmy dywanów, szczególnie źle zabezpieczone mogą być niebezpieczne.
  • Prosta droga do toalety. Seniorzy często miewają problemy z bezsennością i korzystają z łazienki w nocy. Droga do niej powinna być prosta i nie być zastawiona żadnymi przedmiotami.
  • Dwa rodzaje oświetlenia. Jedno powinno znajdować się w centralnej części pokoju i umożliwiać korzystanie z urządzeń i mebli po zmroku. Drugie obok łóżka przyda się podczas wieczornego czytania lub na wypadek wyjścia do toalety. 

Wygoda — jak uczynić życie seniora łatwiejszym?

Reklama

Każdy z nas lubi czuć się samodzielnym i niezależnym. Wiele starszych osób ma cierpi, ponieważ stają się zależni od innych osób. Większość z nich mogłaby nadal wykonywać codzienne czynności, gdyby ich domu były odpowiednio dostosowane do ich potrzeb. Jak to zrobić?

  • Krzesło obok garderoby. W wieku 20 lat potrafimy jednocześnie ubierać się, myć zęby i suszyć włosy. Niestety dla lwiej części seniorów ubranie się wymaga dużego wysiłku. Założenie bielizny na stojąco okazuje się niemożliwe, a ubranie swetra potrafi wywołać zawroty głowy. 
  • Stolik nocny obok łóżka. Każda starsza osoba go potrzebuje, można na nim odłożyć okulary, biżuterię czy szklankę z wodą na wypadek pragnienia w środku nocy. Jeśli senior często je w łóżku warto zainwestować w model z zamontowanymi kółkami.
  • Niska zabudowa. Wysoka szafa przesuwna zdecydowanie nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Wchodzenie na krzesło w pewnym wieku stwarza ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia. Najlepiej wybierz dwie komody, a najczęściej używane rzeczy umieść w szufladach na wysokości pasa.

Sen jest najlepszym lekarstwem — jak wybrać najlepsze łóżko?

Seniorzy statystycznie sypiają krócej i częściej cierpią na bezsenność. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby sen był najwyższej jakości, a warunki sprzyjały spokojnemu przespaniu całej nocy. Co może pomóc?

  1. Nie za szerokie łóżko. Najlepiej zdecydować się na wymiar o szerokości 90 centymetrów. Największy wybór materacy o tej szerokości znajdziesz na materacesuwalki.pl. Zbyt duże łoże będzie utrudniać wstawanie. Jeśli nie ma medycznych wskazań, nie musisz kupować specjalnego łóżka rehabilitacyjnego. 
  2. Dobrej jakości materac. To podstawa zdrowego snu niezależnie od wieku. Najlepszym i zdecydowanie najbardziej praktycznym wyborem będzie materac piankowy Hilding. Modele termoelastyczne firmy Hilding są wykonane z pianki reagującej na ciepło ciała, dzięki czemu doskonale stabilizują pozycję kręgosłupa i odprężają jego mięśnie. Przede wszystkim są całkowicie bezpieczne, co potwierdzają liczne certyfikaty. Skutecznie przeciwdziałają powstawaniu odleżyn, dzięki czemu spełniły rygorystyczne normy i zyskały miano wyrobu medycznego w klasie I. Można ich używać także w rehabilitacyjnych łóżkach z regulacją pochylenia podgłówka i podnóżka. Dla cięższych osób najlepiej wybrać model Salsa o podwyższonej twardości, wersja Rumba to idealne rozwiązanie dla seniorów o standardowej masie.