Reklama

Zieleń wokół Stawów Marczukowskich

Rozpoczął się ostatni etap odbudowy Stawów Marczukowskich dotyczący nasadzeń na terenach wokół zbiorników. Wytyczone zostały już miejsca pod łąkę kwietną oraz rabaty bylinowe i miododajne. W tym tygodniu rozpoczęły się nasadzenia roślin.

Wokół Stawów Marczukowskich pojawią się nowe drzewa, krzewy i byliny. Wielkie sadzenie już się rozpoczęło. Pojawi się tam 129 drzew (m.in. brzozy, jesiony, wierzby płaczące, klony) i 695 krzewów liściastych (np. bzy, borówki, kaliny, maliny). Nasadzenia obejmą także blisko 5,5 tys. bylin, traw, roślin zielnych, które wypełnią ponad 600 m2 powierzchni oraz 2,2 tys. roślin miododajnych. Na powierzchni prawie 2,5 tys. m2 powstanie łąka kwietna wykonana na bazie specjalnej mieszanki. W jej składzie znajdą się gatunki takiej, jak złocień, komonica, jaskier, krwawnik, chaber, bukwica. Rośliny mają być posadzone do połowy października. Nasadzenia będą kosztowały 211,6 tys. zł, a ich dwuletnia pielęgnacja – 27,2 tys. zł. Łącznie koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 239 tys. zł.

– Wszystkie te działania są dopełnieniem przeprowadzonej przez nas w 2016 roku renowacji stawów – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Ostatnie prace spowodują, że to miejsce stanie się jeszcze piękniejsze. Mam nadzieję, że mieszkańcy chętnie będą tam spacerować i wypoczywać.

W ubiegłym miesiącu na Stawach Marczukowskich zostało zamontowanych dziewięć specjalnych platform. Będą nie tylko służyły ptakom, ale też przyczynią się do oczyszczania wody.

Renowacja Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2015 r. i trwała ponad rok. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji oraz edukacji przyrodniczej. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów, a fragment Bażantarki został oczyszczony i odmulony. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking.

Reklama

Źródło Urząd Miasta Białystok