Reklama

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna organizuje bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna organizuje bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej będą biegli wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, pokonując dystans ok. 3600 km.

Sztafeta biegu wystartuje 22 września około godziny 15.00 z miejscowości Berżniki w województwie podlaskim.  Na metę w Berżnikach planujemy dotrzeć 10 października.

Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się, aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej będzie nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG.

Pałeczkę sztafetową będzie niosło ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Każdy z nich pokona średnio ok. 7 km. Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy, zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących, będzie znana więc dopiero po zakończeniu biegu.

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również – ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące – po drogach powiatowych i krajowych. Ze względu na warunki terenowe sztafeta będzie musiała również pokonać dystanse łodzią służbową na rzece Bug i jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

Udział funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy zakończy się w Niemirowie 23 września około 22.30 po przebiegnięciu około 300 km, gdzie pałeczka zostanie przekazana funkcjonariuszom z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Druki rozpocznie się 10 października około 3.00 przejęciem jej od funkcjonariuszy Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Bolciach skąd do mety zostanie nam do pokonania około 100 km.

Na trasie biegu są ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaprosiliśmy uczestników spoza Straży Granicznej – przedstawicieli innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp. W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej przewidziane są cztery odcinki honorowe. Kwiaty będą składane przy pomniku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Stanowisku oraz na grobach żołnierzy Wojska Polskiego (1918-1920) w Klimówce, Kuźnicy i Niemirowie.

Bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński

Reklama