Wystrzałowe imprezy Kalibra

W ostatnich dniach do Kompleksu Hotelowego „Nad zalewem” w Wasilkowie zjechali się strzelcy z całej Polski. Podczas VII Ogólnopolskiej Gimnazjady Strzeleckiej organizowanej przez UKS „Kaliber” Białystok rywalizowali uczniowie z Bydgoszczy, Chełma, Głogówka, Jedlińska, Krosna, Michałowa, Nysy, Słobódki i Białegostoku. Pomysł na tę imprezę powstał siedem lat temu w Białymstoku.

– Chcieliśmy stworzyć gimnazjalistom szansę do rywalizacji. Zwykle uczniowie pierwszych klas nie mają zbyt wiele okazji do startowania w zawodach. Są jeszcze zbyt młodzi i mało doświadczeni. Gimnazjada daje szansę na walkę z rówieśnikami będącymi na podobnym poziomie sportowym. To bardzo ważne. Dzięki temu zawodnicy uczą się pracować w stresie i mogą osiągać coraz wyższe wyniki – tłumaczy prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kaliber” pan Włodzimierz Aleksiejuk – Gimnazjada w Białymstoku odbyła się po raz piąty. Chcemy, żeby dalej mogła być organizowana, pomimo zmian, które następują w polskim sporcie.

W klasyfikacji drużynowej w karabinie wśród chłopców wygrała drużyna z Chełma, a wśród dziewcząt drużyna z Krosna. Poziom był bardzo wysoki i obie drużyny z Białegostoku (Publiczne Gimnazjum nr 7 i Publiczne Gimnazjum nr 20 w Białymstoku) znalazły się poza podium, choć do medalu zabrakło niewiele. Indywidualnie najlepsze miejsca zajęli Łukasz Lisowski (PG nr 7) i Gabriela Borowska (z tej samej szkoły) – oboje w swoich konkurencjach zdobyli srebro. Z pistoletu najlepiej strzelali: Kacper Jurasz (PG nr 20) – II miejsce, Marcin Baciocha – III miejsce (PG nr 7) i Pola Skrzymowska (PG nr 20) – III miejsce.

Już następnego dnia odbyła się kolejna impreza strzelecka – „Puchar Prezydenta Białegostoku”. W strzelaniu z pistoletu i karabinu pneumatycznego rywalizowało ponad 140 zawodników z Polski, Litwy i Białorusi w kilku kategoriach wiekowych. Niemal bezbłędnie strzelała Jurate Cesynaite (Alytus, Litwa), która niesamowitym wynikiem osiągnęła nowy rekord strzelnicy i wygrała superfinał. Świetnie spisało się również wielu zawodników z Białegostoku. Drugie miejsce w superfinale zajęła Katarzyna Bielkiewicz reprezentująca „Kaliber”. Zawodnicy z Białegostoku aż 18 razy stawali na podium.

W tym samym czasie nasi zawodnicy rywalizowali również w „Pucharze Wiosny” we Wrocławiu. Żaneta Iwaszuk zdobyła złoto w konkurencji karabin sportowy 3 postawy (klęcząc, leżąc, stojąc) i srebro w karabinie pneumatycznym. Paweł Pietruk wystrzelał 3 miejsce w karabinie dowolnym leżąc. Oboje w przyszłym tygodniu będą walczyli podczas Międzynarodowych Zawodów w Berlinie.