Wykańczasz mieszkanie i masz ograniczony budżet? Sprawdź, na czym NIE warto oszczędzać!

Proces wykańczania nowego mieszkania to moment, na który czekamy od momentu podpisania umowy o zakupie lokalu. To chwila, w której na horyzoncie widzimy koniec wiecznego chaosu związanego z budową, logistyką i nagłymi wydatkami. Niestety zdarza się, że wykończenie mieszkania przypada także na końcówkę naszego budżetu. W takiej sytuacji staramy się zoptymalizować wydatki i ciąć koszty. Na czym jednak nie warto oszczędzać, wykańczając mieszkanie? Zastanówmy się nad tym wspólnie.

Wykończenie łazienki – inwestujmy w ponadczasowe rozwiązania

Jednym z pomieszczeń, w którym spędzimy naprawdę dużo czasu, będzie łazienka. To przestrzeń, którą można urządzić z gustem za niewielkie pieniądze, ale wystrzegajmy się najtańszych rozwiązań, które być może okażą się nie tak żywotne, jak byśmy sobie tego życzyli. Tak zwany biały montaż, składający się z zakupu toalety, umywalki, baterii prysznicowej, kranu czy odpływu liniowego to elementy, które będą pod stałym wpływem wody i wilgoci. Im droższe elementy wyposażenia łazienki, tym łatwiej będzie nam utrzymać je w czystości i cieszyć się ich doskonałą kondycją przez wiele lat. Tanie baterie prysznicowe najpewniej nie zostaną z nami dłużej niż rok, a przy okazji bardzo ciężko będzie je wyczyścić z kamienia lub rdzy. Jeśli zatem jesteśmy na etapie wykańczania łazienki, postawmy na nieco droższe, ale znacznie bardziej żywotne rozwiązania. 

Podłogi w naszym mieszkaniu

W przypadku łazienki i kuchni z reguły stawiamy na trwałe i łatwe w utrzymaniu płytki podłogowe. A co z resztą pomieszczeń? O ile nie zdecydowaliśmy się na parkiet, nasz wybór z pewnością padnie na panele podłogowe, których, jak dobrze wiemy, na rynku jest naprawdę dużo. Przyjdzie moment, w którym niska, promocyjna cena paneli być może skusi nas do przemyślenia takiej opcji. To pomysł, który powinniśmy przemyśleć co najmniej dwa razy. Dlaczego?

Panele podłogowe to inwestycja na wiele lat. Przez ten czas możemy doświadczyć wielu losowych sytuacji, jak zalanie mieszkania, przesuwanie mebli, zbyt mocne nadepnięcie obcasem i wiele innych. Być może niektóre zniszczenia związane z losowymi zdarzeniami pokryje nasze ubezpieczenie, jednak w wielu sytuacjach będziemy musieli pokryć koszty z własnej kieszeni. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór paneli o wysokiej klasie ścieralności, które cechują się dużą wytrzymałością, wodoodpornością i wykorzystaniem dobrej jakości surowców. 

Reklama

Instalacja elektryczna – na tym nie oszczędzamy

Instalacja elektryczna odpowiada za dostęp do prądu, który stanowi integralny element zapewniający szereg wygód i funkcjonalności w naszym mieszkaniu. Już na etapie wykończenia, a być może nawet chwilę przed warto zainwestować w solidny projekt instalacji i skorzystać z możliwie najlepszych materiałów i komponentów, które zapewnią nam niezawodność i zabezpieczą przed ryzykiem potencjalnych przepięć. Sprawdź ubezpieczenie mieszkania na Warta.pl i sprawdź, czy standardowa ochrona mieszkania uwzględnia też ubezpieczenie od przepięć elektrycznych. Mimo wszystko zawsze tam, gdzie możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo, wybierajmy nieco droższe rozwiązania. 

Okna i drzwi

Warto poświęcić chwilę na tak istotne elementy każdego mieszkania, jak okna i drzwi. To bardzo ważna inwestycja, która zapewni nam przede wszystkim bezpieczeństwo (szczególnie gdy mieszkamy na parterze), a także komfort termiczny. W skuteczności wysokiej jakości okien przekonamy się w sezonie grzewczym, kiedy ciepło naszego mieszkania nie będzie uciekać przez niskiej jakości słabo wyregulowane okna. Jakościowe okna i drzwi zapewnią nam także spokój, tak istotny w budynkach wielorodzinnych, które umiejscowione są od strony ulicy. Mieszkanie przy ruchliwej drodze może być uciążliwe do późnych godzin wieczornych. Jeśli jednak zainwestujemy w dobrej jakości okna i drzwi, uda nam się uchronić od odgłosów z zewnątrz i z pewnością nasze życie będzie znacznie bardziej komfortowe.

Ekipa wykończeniowa

Na sam koniec zostawmy ostatni element, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w zakresie wykończenia wnętrz, z pewnością skorzystamy z usług profesjonalnej ekipy. Te na rynku różnią się od siebie doświadczeniem, terminem wykonania usługi, referencjami i ceną. Niestety bardzo często to cena wpływa na nasze finalne decyzje, a w przypadku osób odpowiedzialnych za jakość wykończenia to może okazać się niezwykle zgubne. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zainwestujemy nieco więcej w wynajem profesjonalistów, którzy wprawdzie cenią swoją pracę wysoko, ale gwarantują swoim doświadczeniem i satysfakcją innych klientów wysoki poziom swoich prac wykończeniowych