Reklama

Wszystkie oblicza drewna. O koncepcji architektonicznej Xylopolis

W szczegóły wprowadzili podczas czwartkowej (21.03) konferencji marszałek Artur Kosicki oraz Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, zastępca dyrektora Xylopolis. W spotkaniu uczestniczyli także architekci związani ze studiem WXCA, realizatorem koncepcji architektonicznej – Michał Czerwiński i Szczepan Wroński.


–  Jeszcze dwa lata temu Xylopolis. Centrum Sztuki i Nauki o drewnie było tylko ideą, a teraz widać jak wiele udało się zrobić. Mam nadzieję, że do końca roku będziemy mogli powiedzieć: „Wbijamy łopatę” – mówił podczas konferencji marszałek Artur Kosicki. – Będzie to obiekt wyjątkowy, nietuzinkowy, który jest ambitnym projektem tego Zarządu Województwa Podlaskiego, na skalę kraju i świata.  

Projekt strategiczny

Jak przypomniała Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, pierwowzorem dla siedziby tej nowej instytucji Województwa Podlaskiego był Pawilon Polski z Wystawy Światowej Expo Dubaj 2020, który zdobył pierwszą nagrodę za koncepcję w międzynarodowym konkursie.

– Cieszymy się, że ten pawilon będzie stanowił integralną część Xylopolis, ponieważ tak to było pomyślane, aby symbolicznie, po sukcesie na Expo, wrócił on do naszego regionu. Ja mam takie marzenie, że to będzie taka druga wieża Eiffla – mówiła.

Inwestycja jest na etapie przygotowania do ogłoszenia przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Autorem koncepcji architektonicznej jest wielokrotnie nagradzane studio WXCA.     

– Dla nas jest to wyjątkowe wydarzenie. Mamy bardzo duże oczekiwania względem tego projektu – będzie on po wieloma względami fenomenalny. Jest to projekt o nieznacznym śladzie węglowym, wykonany w dużej mierze w konstrukcji drewnianej. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny krok wbicia przysłowiowej łopaty – zapewniał Szczepan Wroński.

Synergia dwóch instytucji

Centrum Sztuki i Nauki o drewnie docelowo ma mieścić się na terenie sąsiadującym z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Planowana jest ścisła współpraca ze skansenem, tak, żeby w efekcie zachęcić turystów do dłuższego pobytu w Podlaskiem.

– Zapewnimy w ten sposób pewien efekt synergii, czyli takiej bardzo ścisłej współpracy Xylopolis z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, jako że na terenie naszego skansenu mamy gotowe obiekty dotyczące dawnej architektury drewnianej, nawiązującej ściśle do naszego regionu – zaznaczyła Magdalena Łyżnicka-Sanczenko. 

– Taki był zamysł od samego początku – żeby te przestrzenie współgrały, napędzały się – dodał marszałek Kosicki.

Budynek będzie harmonizował z naturą. Otoczy go instalacja kinetyczna, budująca skojarzenia z wirującymi ptakami.

– Jesteśmy w regionie, w którym podglądanie ptactwa jest bardzo popularne i oprócz tego, że jest to pamiątka z Dubaju, to też nawiązanie do naszego województwa. Dodatkowo symbolizuje pewien przepływ myśli, idei i produktów we współczesnym świecie – wyjaśniała dyrektor Łyżnicka-Sanczenko.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama