Reklama

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nad wodą

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 24.06.2022

Zaczął się okres kiedy pogoda sprzyja kąpielom w akwenach. Woda – nawet ta pozornie spokojna – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć i niebezpiecznych zdarzeń jest rezultatem lekkomyślności ludzi. Sokólscy policjanci przypominają, aby wybierając się nad rzekę, jezioro, czy morze zabrać ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Aktualnie wypoczynek nad wodą stał się atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Niestety co roku podczas wakacji, wiele osób traci życie w związku z kąpielami w różnego rodzaju akwenach wodnych. Tych tragedii można byłoby uniknąć, gdyby każdy miał na uwadze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z wypoczynkiem nad wodą. Pewność siebie determinowana alkoholem i chęcią zaimponowania innym nigdy nie kończy się dobrze. Wtedy woda staje się srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie wybacza błędów i nie daje drugiej szansy. Nie pozwólmy na to i zawsze zachowajmy rozsądek. Sokólscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą podczas organizowanych spotkań. Informują o najczęściej popełnianych błędach i zasadach bezpieczeństwa, które bezwzględnie należy przestrzegać. Codziennie również kontrolują kąpieliska i zbiorniki wodne obserwując zachowanie osób odpoczywających nad wodą.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

– Wybierajmy do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

– Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

– Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury – unikniemy wstrząsu termicznego.

– Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

– Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!

– Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

– Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

– Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

– Zwróćmy uwagę na osoby znajdujące się obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.

– Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu!

Źródło: Podlaska Policja

Reklama