Uwaga słońce, czyli ostrożnie z wiosennym opalaniem

Reklama

Pojawienie się ciepłych promyków słońca, pierwsze kwiaty i zielone pączki na drzewach sprawiają, że o wiele chętniej wychodzimy na podwórko. Ręcznik plażowy również zostaje odgrzebany z dna szafy. Trzeba jednak pamiętać, że wiosenne opalanie również jest groźne i może skończyć się poważnym poparzeniem.

Korzystny wpływ słońca na nasz wygląd i samopoczucie

Ręcznik plażowy, krótki top i książką – tak wyglądają wiosenne weekendy wielu z nas, jednak wśród wymienionych przedmiotów brakuje jeszcze olejku do opalania, gdyż wiosenne słońce jest bardzo zdradliwe. Wydaje nam się, że na dworze nie ma jeszcze 30 stopni, stąd można zrezygnować z kremów z filtrami, ale nic bardziej mylnego.

Słońce sprawia, że do naszego organizmu dociera witamina D, która wpływa na nasze samopoczucie i pracę całego organizmu, gdyż zabezpiecza przed nowotworami, chroni przed osteoporozą i wspiera organizm walczący z infekcjami.

Słońce oprócz niewątpliwych zalet może także szkodzić, a mianowicie w pierwszej fali gwarantuje nam piękny koloryt skóry, potężną dawkę witaminy D, ale w kolejnych fazach dochodzi do występowania przebarwień, wysuszeń, złuszczeń, wyprysków, a kiedy ekspozycja na słońce jest o wiele zbyt długa i niekontrolowana (godziny popołudniowe) mogą pojawić się poparzenia i nowotwory. Wiosną promienie są bardzo intensywne, ale nasz organizm nie jest do nich przyzwyczajony po długiej zimie, stąd wychodzimy rozebrani i niezabezpieczeni, aby nacieszyć się ciepłem i przyjemnymi promieniami słonecznymi.

Jak chronić skórę przed słońcem?

Aby wiosenne opalanie było bezpieczne, należy przede wszystkim chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Nałożenie kremu z filtrem doskonale zabezpiecza przed oparzeniami słonecznymi, jednocześnie indukuje produkcję barwnika skóry. Trzeba także wychodzić na słońce w odpowiednich godzinach, nawet kiedy ręcznik plażowy położony w ogródku zachęca do całodziennego opalania.

Szkodliwe działanie słońca jest uwarunkowane także przesuszoną i matową skórą, która nie ma blasku. Po dniu spędzonym na słońcu trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Po prysznicu trzeba nanieść na ciało grubą warstwę balsamu nawilżającego. Jeśli skóra jest czerwona, warto przygotować okłady z jogurtu albo moczyć się w mleku.

Reklama