Torebki strunowe – co można w nich przechowywać? Zastosowanie i historia

Skąd się wzięły torebki strunowe? Jak z nich korzystać? Co można w nie zapakować? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przygotowaliśmy artykuł, który odpowiada na powyżej zadane pytania. Nie ulega wątpliwości, że bardzo chętnie korzystamy z torebek strunowych, ale czy w pełni wykorzystujemy ich możliwości?

Jak to się zaczęło, czyli historia woreczków strunowych

W 1951 roku Borgen Madsen stworzył worek strunowy z tworzywa sztucznego, ale prezentował się on nieco inaczej niż produkty znane i dostępne w dzisiejszych czasach. Jednak jego wynalazek stał się inspiracją dla innych. Madsen opatentował swój produkt, który został później wykupiony przez firmę Flexgrip i ulepszony. Wymyślono tam charakterystyczny zamek przy pomocy którego do dziś możemy zamykać worki strunowe. Kilka lat później, bo w roku 1959 japońska firma Seisan Nihon Sha zaczęła wtłaczać zamki błyskawiczne w folię polietylenową, co pozwoliło obniżyć koszty produkcji torebek strunowych. Z czasem produkt stawał się coraz bardziej popularny. Od lat 70. to elastyczne opakowanie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych opakowań z tej kategorii. Do dziś jest często podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego oraz ma znaczącą rolę w wielu firmach z różnych branż.

Torebki strunowe – popularne zastosowania

  1. Przechowywanie żywności

Na rynku opakowań są dostępne torebki strunowe, które posiadają atest bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością. Dzięki temu można je bez obaw wykorzystywać do przechowywania takich produktów jak na przykład słodycze, przyprawy, wędlina, sery albo herbata. Nie ma także przeciwwskazań aby torebka strunowa była używana do przechowywania produktów płynnych – wody, soków, a także pokarmu dla dzieci. Bardzo często wykorzystuje je się w kuchni do mrożenia owoców, mięs i innych produktów, które mogłyby się zepsuć przechowywane za długo w lodówce. Warto wówczas kupić woreczki z miejscem do zapisania informacji. Jest to wygodna opcja do zanotowania daty zamrożenia produktu. Torebki przydają się nie tylko do zachowania świeżości i dobrego smaku żywności, ale także do jej łatwej segregacji.

  1. Segregowanie i przechowywanie w firmach i sklepach

Torebki strunowe które mozńa zakupić w Neopak.pl są popularne w prywatnej kuchni i profesjonalnej gastronomii, ale nie tylko! Stosuje się je w bardzo wielu branżach – w magazynach, handlu, biurach, w branży przemysłowej czy transportowej. Służą przede wszystkim do zabezpieczania elementów o niedużych gabarytach. Przykładowo można przechowywać w nich spinacze, pinezki, gwoździe i śruby. Pojawiają się także w sklepach papierniczych, z biżuterią czy też w pasmanteriach. Długo by wymieniać wszystkie możliwe sposoby na ich wykorzystanie. Jedno jest pewne – ich szczelność gwarantuje świetną ochronę przechowywanym w nich produktom. Ogromnym atutem torebki strunowej jest możliwość jej wielokrotnego otwierania i zamykania.

  1. Zabezpieczenie dla ubrań i kosmetyków

Reklama

To bardzo popularne zastosowanie torebek strunowych. Można zarówno kupić w nich odzież lub kosmetyki, jak i wykorzystać je do przechowywania tych produktów w warunkach domowych. Szczególnie często spotyka się bieliznę zapakowaną w worki strunowe. Zazwyczaj występuje ona w formie zestawów np. kilka par skarpetek mieści się w jednym opakowaniu z zamkiem strunowym. Ta forma opakowania świetnie sprawdza się również do przewożenia kosmetyków drogą lotniczą. Wykorzystanie transparentnych woreczków jest tam koniecznością, a łatwość zamknięcia torebek strunowych stanowi dodatkowy atut. Ponadto, przezroczysta kosmetyczka pozwala na szybsze znajdowanie potrzebnych nam przedmiotów.

Torebki strunowe – mniej znane zastosowania

  1. Handel elektroniką

Dla osób pracujących w branży elektronicznej, ta forma opakowania jest z pewnością bardzo często wykorzystywana. Jednak woreczki strunowe antystatyczne są powszechnie mniej znane. Ich właściwości sprawiają, że doskonale chronią np. tablety, smartfony i płyty główne. Torebki strunowe tego typu oznaczane są skrótem EDS, czyli electrostatic discharge, co oznacza wyładowanie elektrostatyczne. Mogą mieć one różną grubość. Często posiadają szybki system zamykania, który pozwala wygodnie, wielokrotnie wyciągać i chować z powrotem wybrane produkty. Woreczki strunowe są odporne nie tylko na wilgoć, wodę czy kurz, które mogłyby uszkodzić wrażliwą elektronikę, ale także na wiele czynników chemicznych.

  1. Medycyna

Torebka strunowa doskonale sprawdza się w przypadku konieczności przekazania pojedynczych tabletek pacjentom. To powszechna praktyka w aptekach lub szpitalach, dzięki której lek jest zabezpieczony przed wilgocią i innymi czynnikami. Ponadto, na rynku są dostępne specjalistyczne torebki termoizolacyjne wykorzystywane do pakowania leków, insuliny czy też szczepionek. Tego typu produkty są przechowywane w lodówkach, a torebka strunowa wykonana z barierowej folii nie przepuszcza niepożądanych zapachów. W branży medycznej wykorzystuje się również opakowania strunowe w typie doypack.

Co to jest doypack?

Doypack to bardzo ciekawy typ woreczków strunowych, który charakteryzuje się tym, że możne stać pionowo na swoim dnie. Jest lekki, wytrzymały, a jego zastosowanie bardzo szerokie. Łączy w sobie cechy elastycznych woreczków foliowych i kartonów, które można postawić na sklepowej półce lub w domowej szafce. Jego zaletą jest bez wątpienia fakt, że w łatwy sposób wyciska się z niego resztki produktów np. mydła oraz to, że nie jest zbyt giętki i dzięki temu może stabilnie stać. Marki z różnych branż wykorzystują doypack, żeby zapewnić swoim produktom ciekawe opakowanie. Popularne zastosowania tego worka strunowego to pakowanie kawy, herbaty, słodyczy, suszonych owoców, kapsułki do prania, nasiona czy sosy. Wiele firm decyduje się właśnie na doypack ze względu na dobrą cenę, ciekawy kształt, łatwość w transporcie, doskonałą szczelność oraz dużą powierzchnię do nadruku. A jak powstał doypack? Wymyślił go w 1962 roku Louis Doyen – Francuz, który był założycielem marki Thimonnier zajmującej się opakowaniami. Jego celem było pakowanie do tego typu torebki strunowej oliwek oraz soków owocowych. Opatentował swój pomysł i nadał mu nazwę zainspirowaną własnym nazwiskiem. Aktualnie na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje tej formy opakowania. Z pewnością warty uwagi jest doypack ekologiczny, czyli taki, który został wykonany z papieru kraftowego. Opakowanie może być pełne lub zawierać okienko, które eksponuje zawartość. Worki strunowe typu doypack w wersji eko to produkty łatwe w recyklingu. Ponadto, papierowa część zadrukowana w sposób minimalistyczny jest ostatnio bardzo modną formą personalizacji opakowania, zgodną z trendem ekologicznym.

Gdzie kupić woreczki strunowe?

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić woreczki strunowe, to z pewnością są to sklepy internetowe. Możesz kupić ich większy zapas w korzystnej cenie. Sklepy umożliwiają wygodne filtrowanie wyników według takich kryteriów jak np. grubość torebek strunowych, ich szerokość czy też kolor. Możesz je kupić na przykład tutaj.