Reklama

„Szwagierki” – premiera w Teatrze Dramatycznym

Sztuka Michela Tremblay’a opowiada o czternastu kobietach - zagonionych gospodyniach domowych, sfrustro-wanych żonach, zbuntowanych córkach i zagubionych matkach, zawistnych sąsiadkach, przyjaciółkach i „przy-jaciółkach”. Na premierę musicalu „Szwagierki” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza już w najbliższą sobotę, 9 marca o godz. 19. Sztuka będzie wystawiona na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20).


Przedstawienie reżyseruje Michał Znaniecki – ceniony i nagradzany reżyser operowy, musicalowy i teatralny.

– Pomimo tylu lat, które upłynęły od premiery sztuka Michela Tremblay’a jest wciąż aktualna. W tej scenicznej kuchni mamy taką małą Polskę czy Kanadę, czy jakikolwiek inny kraj, bo w każdym zdarza się to samo, gdzie możemy poruszyć bardzo ważne tematy w sposób komiczny, czasem satyryczny i pośmiać się z siebie i z
naszych sąsiadów. Możemy też popłakać trochę nad naszą kondycją, że ciągle mamy swoje blokady, nasze rasizmy, obawy, maski. To hipokryzja codziennego życia. Wszystko aktualne. Dotyka i dotyczy, i dlatego warto dzisiaj robić ten tekst – mówi reżyser.

Inspiracją do stworzenia kostiumów była moda z lat 60. Stroje będą jednak unowocześnione, a nie typowe dla tamtego okresu.

– W połączeniu z nietypowymi, jak na scenę, fryzurami przedstawiają nasze bohaterki w pewien sposób w krzywym zwierciadle. Każdy kostium ma cechy szczególne, odpowiadające konkretnym postaciom. Ten zabieg ma za zadanie ułatwić widzom odczytanie charakteru poszczególnych bohaterek i bohaterek. W tym spektaklu postawiłem na różnorodność barw, form i podkreślenie kobiecości, która również w życiu jest wielorodna i postrzegana przez każdego z nas w inny sposób – mówi autor kostiumów Bartosz Jakub Kamiński­-Lingo.

Na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku widzowie będą mogli zobaczyć Beatę Chyczewską, Renatę Dobosz (gościnnie), Justynę Godlewską-Kruczkowską, Arletę Godziszewską, Paulę Gogol. Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Małgorzatę Putynkowswką/Alicję Ewę Złoch (gościnnie), Katarzynę Siergiej, Urszulę Szmidt, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Sławomira Popławskiego oraz Mateusza Stasiulewicza.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama