Suchy maj i czerwiec to zmora alergików – jak się bronić?

Suche powietrze to zmora alergików wziewnych. Brak opadów deszczu, które zmyłyby pył i kurz transportowy oraz sprowadziły na ziemię wiele pyłków krzewów i drzew, wzmaga objawy alergiczne. Maj był pod tym względem bardzo uciążliwy. Według prognoz meteorologów, również i czerwiec nie przyniesie zbyt wielu opadów. Jak radzić sobie z alergią na zewnątrz oraz w mieszkaniu?

Co pyli latem? – kalendarz pylenia

Większość alergików nasilenie swoich objawów zauważa w kwietniu. To wówczas zaczyna pylić brzoza, a niedługo po niej dąb. Miesiące letnie to przede wszystkim okres pylenia traw, cladosporium i alternarii. Nieco później, w kolejnych tygodniach lipca dołączają do nich bylica i ambrozja.

  • Kwiecień: brzoza, topola, dąb
  • Maj: dąb, szczaw, cladosporium, alternaria
  • Czerwiec: trawy, szczaw, pokrzywa, alternaria, cladosporium,
  • Lipiec: bylica, trawy, pokrzywa, alternaria, cladosporium
  • Sierpień: bylica, pokrzywa, alternaria, cladosporium

Jak się bronić przed alergenami w mieszkaniu?

Nawet przy najszczelniej zamkniętych oknach i drzwiach, około 30% cząstek zanieczyszczeń z zewnątrz przedostaje się do wnętrz mieszkań i domów. Jak się przed nimi bronić?

  1. Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka to urządzenie, które miesza powietrza w otoczeniu i kieruje je do środka sprzętu, gdzie zostaje poddawane filtracji. W ten sposób oczyszczacze są w stanie wyłapać nawet do 99,95% mikrocząstek pyłków, bakterii czy wirusów. 

Reklama

Wszystko dzięki zastosowaniu tzw. wysokoskutecznych filtrów cząsteczkowych – HEPA. Zbudowany z gęsto utkanych włókien polipropylenowych, filtr ten jest skuteczny w walce z alergenami pochodzenia roślinnego jak i odzwierzęcego – czyli tym, z czym alergik zmaga się przez cały rok. Dodatkowym atutem oczyszczaczy jest obecność filtra węglowego, który dzięki swym właściwościom adsoprcyjnym, zatrzymuje szkodliwe gazy i drażniące zapachy.

  1. Regularne odkurzanie

Równie ważnym elementem w dbaniu o codzienne samopoczucie alergika jest regularne odkurzanie. W okresie wzmożonego pylenia, zwłaszcza, gdy lubimy otwarte okna, warto to robić nawet co drugi dzień (otwarte powierzchnie) i 1-2 razy w tygodniu (trudniej dostępne zakamarki). Odkurzanie warto poprzedzić wytarciem wyżej położonych powierzchni, tj. półek, szafek, blatów czy stołów, dzięki czemu nasze czyszczenie stanie się efektywniejsze.

  1. Nawilżanie powietrza

Wilgotność powietrza ogranicza rozprzestrzenianie się pyłków i kurzu w powietrzu. Krople wody łączą się bowiem z mikrocząsteczkami zanieczyszczeń, przyciągając je szybciej do powierzchni ziemi. Dlatego też powietrze po deszczu jest bardzo korzystne dla alergików. I dlatego również korzystne jest jego nawilżanie w domu. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta (Klarta.pl) wyposażony jest w higrostat, dzięki czemu można wygodnie ustawić docelowy poziom nawilżenia pomieszczenia (zalecamy nie więcej niż 60%).

Jak się bronić przed alergenami na świeżym powietrzu?

  1. Spacerować w sprzyjających warunkach

Będąc alergikiem, warto unikać spacerów w suche, a szczególnie wietrzne dni. To właśnie wtedy pyłki krzewów i drzew dryfują swobodnie w powietrzu, podrażniając drogi oddechowe alergików. Najbardziej sprzyjające jest z kolei powietrze wilgotne, np. świeżo po opadach deszczu. Za najsuchsze uważa się również godziny od 10 do 16-tej. Na spacer warto zatem wybierać godziny popołudniowo-wieczorne.

  1. Używać masek smogowych

Choć wielu kojarzą się one niezbyt dobrze z ciężkimi czasami pandemii COVID-19, maski smogowe (posiadające filtry klasy min. FFP2 lub FFP3) zapewniają skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami, w tym pyłkami roślin. Są one bowiem w stanie wyłapać od 95 do 99% mikrocząstek w formie stałej.