SENIORKI UWIERZYŁY W HISTORIE OSZUSTÓW I STRACIŁY PONAD 250 TYSIĘCY ZŁOTYCH

SENIORKI UWIERZYŁY W HISTORIE OSZUSTÓW I STRACIŁY PONAD 250 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 18.11.2021

80 i 72-latka padły ofiarami oszustów. Seniorki przekazały im łącznie ponad ćwierć miliona złotych. Obie były przekonane, że w ten sposób pomagają swoim bliskim, którzy rzekomo spowodowali wypadki i potrzebowali pieniędzy.

Oszuści nie odpuszczają. Tylko wczoraj dwie seniorki powiadomiły białostockich policjantów o oszustwach, w których starciły łącznie ponad 250 tysięcy złotych. Do 72-letniej mieszkanki gminy Choroszcz zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę i powiedziała, że spowodowała wypadek. Dodała, że potrzebuje pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy. Oszustka poleciła jej zebrać wszystkie oszczędności i przekazać mężczyźnie, który przyjdzie do jej mieszkania. Chwilę później do rozmowy włączyła się inna kobieta, tym razem podająca się za policjantkę. Wiedząc, że w domu jest również mąż seniorki, poleciła mu, aby pojechał we wskazane miejsce, gdzie miała oczekiwać na niego córka. W tym czasie 72-latka spakowała oszczędności i przekazała 220 tysięcy złotych nieznajomemu mężczyźnie.
Druga z oszukanych kobiet przyszła do białostockiej „dwójki”. 80-latka poinformowała policjantów, że w poniedziałek, na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za syna. Dodał, że spowodował wypadek, podczas którego potrącił kobietę i potrzebuje pieniędzy. Do rozmowy włączył się również i inny mężczyzna informując, że pomaga synowi seniorki w organizacji potrzebnych pieniędzy. W dalszej rozmowie poinstruował seniorkę, aby włożyła oszczędności do pudełka po butach. Ostatecznie seniorka przekonana, że rozmawia ze swoim synem i jego kolegą spakowała pieniądze i przekazała oszustowi ponad 40 tysięcy złotych.

Aby nie paść ofiarą oszusta pamiętaj:

  • Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.

  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama