Reklama

Samorząd województwa przekazał dotacje na podlaskie zabytki

Łącznie do zarządców obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków, trafi 5,4 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na prace remontowe, konserwatorskie i roboty budowlane. W środę, 3 kwietnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku symboliczne czeki z dotacjami przekazali beneficjentom m.in.: marszałek Artur Kosicki, członkini zarządu województwa Wiesława Burnos oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.


Świątynie

Jednym z beneficjentów jest parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku. Jak informował proboszcz ks. Mikołaj Ostapczuk, dotacja w wysokości 100 tys. zł zostanie przeznaczona na remont dzwonnicy i górnej części świątyni. 

– To są duże pieniądze, których zebranie od parafian byłoby niemożliwe – podkreślał ks. Ostapczuk.
A cerkiew w Gródku jest miejscem wyjątkowym – jej ściany zdobią polichromie autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego i prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego. To dzięki malowidłom tych wspaniałych artystów cerkiew została wpisana do rejestru zabytków.

Remont kościelnej dzwonnicy czeka też XVIII-wieczny kościół Sidrze. Ksiądz Stanisław Jakubowicz, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy poinformował, że na ten cel do parafialnej kasy z budżetu województwa trafi 100 tys. zł.

– To ogromna dotacja, prawie połowa potrzebnych pieniędzy, bo koszt całego remontu to 220 tys. zł. Mamy już 100 tys. z urzędu, 80 tys. pozyskaliśmy od konserwatora zabytków i 40 tys. zł dołożymy z parafii – mówił.

Zaznaczył, że pieniądze na wkład własny pochodzą z datków wiernych. – To jest bardzo duża kwota, jak na naszą parafię – podkreślał.

I nie tylko świątynie

Wśród beneficjentów są też zarządcy budynków świeckich. To m.in. właściciele Pałacu Lubomirskich spółka WGT GROUP.  Koordynator prac remontowych w tym obiekcie Artur Ostrowski przekazał, że otrzymane 100 tys. zł dotacji będzie wykorzystane na drobny fragment remontu wewnątrz zabytku.

– Chodzi o prace związane z wyburzeniem starych stropów i wymianą nadproży – wyjaśniał i dodał, że celem właścicieli pałacu, znajdującego się w Parku Lubomirskich w Dojlidach, jest ożywienie tego miejsca i przywrócenie mu świetności.

Dotację z budżetu województwa otrzymali również m.in. właściciele zabytkowego domu z lat 30-tych XX wieku przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Białymstoku. Budynek został postawiony przez rodzinę Kamieńskich i do dziś jest w rękach jej potomków. To jedna z najciekawszych przedwojennych budowli. Henryka Zdzitowiecka na naprawę fundamentów i podwalin otrzymała 75 tys. zł dotacji.

Pełna lista obiektów w załączeniu

We wtorkowej uroczystości wzięli udział także m.in.: radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski, Sławomir Nazaruk, Grzegorz Kapica, Stanisław Derehajło, a także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego: dyrektor Biura Prawnego Marcin Sutkowski, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Agata Puchalska oraz jej zastępczyni Agata Michałowska.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama