Reklama

Rozpoczyna się podlaska ofensywa teatralna – rusza projekt pikTOgraMY WY!twórcy kultury – podróż do przeszłości PIK-u, WOAK-u, W…

Projekt ma przygotować dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Przewiduje on trzy zasadnicze działania. Po pierwsze – prezentację profesjonalnych spektakli wystawianych przez zawodowe zespoły teatralne w ramach planowanego objazdu. Po drugie warsztaty teatralne, konstrukcyjne i scenograficzne dla dzieci i młodzieży. Wreszcie po trzecie – realizację przez uczestników warsztatów własnego spektaklu i zaprezentowanie go w kilku miejscowościach.

– Najpierw będzie kontakt z teatrem zawodowym, tak by dzieci, młodzież i całe rodziny mogły doświadczyć profesjonalnej sztuki, nauczyć się chłonąć teatr, potem zachęcimy tych młodych ludzi do tworzenia oferty teatralnej, stworzenia własnego spektaklu pod okiem profesjonalistów – mówiła Milka Wyszkowska, koordynatorka projektu.

Motywem przewodnim wszystkich działań jest Mikrokosmos, dlatego profesjonalnym spektaklom będą towarzyszyły warsztaty budowania domków dla owadów, przygotowane przez Pracownię O!POKA.

Objazd profesjonalnych teatrów

W trasę wyruszą dwa zawodowe teatry: teatr Małe Mi z przedstawieniem Księżycowe Opowieści oraz teatr Czrevo z Brzydkim Kaczątkiem. Dotrą ze swoimi spektaklami do pięciu niewielkich miejscowości w regionie. Profesjonalne spektakle odbędą się w Sejnach (11.06), Wąsoszu (12.06) Dąbrowie Białostockiej (17.06), Michałowie (18.06) i Choroszczy (19.06). Teatr Małe Mi pokaże spektakl „Księżycowe opowieści” – pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Teatr Czrevo zaprezentuje spektakl Brzydkie kaczątko zagrany w ludowej aranżacji podlaskiej wsi.

Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży i spektakl Mikrokosmos

Uczestnicy warsztatów teatralnych, konstrukcyjnych i scenograficznych zrealizują spektakl MIKROKOSMOS, oparty na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowanego komedią „Ze života hmyzu” (Z życia owadów). Przedstawienie powstanie pod okiem profesjonalistów. Reżyserem będzie Karol Smaczny, muzykę przygotuje Michał Górczyński, choreografię Miłosz Pietruski, a scenografię Małgorzata Tarasewicz -Wosik. W spektaklu razem z młodzieżą zagra aktor Marcin Tomkiel.

Premiera odbędzie się w Choroszczy, następnie spektakl obejrzą mieszkańcy trzech miejscowości.

Szczegółowy program:

20-26.06.2022 r. – Warsztaty Teatralne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy

26.06.2022 r. – Premiera spektaklu MIKROKOSMOS w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy

Mini objazd teatralny MIKROKOSMOS:

28.06.2022 r. – Topilec (Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu – scena teatralna w stodole)

29.06.2022 r. – Knyszyn (Knyszyński Ośrodek Kultury)

30.06.2022 r. – Supraśl (Akademia Supraska)

źródło: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama