Rower dla aktywnego sportowca? Na jaki model się zdecydować?

Jazda na rowerze jest jedną z najchętniej wybieranych aktywności przez sportowców. Nic w tym dziwnego, ponieważ zapewnia wiele korzyści. Aby najlepiej wykorzystać czas na rowerze, należy postawić na dobrze dobrany model. Czym się wtedy kierować?

Zalety jeżdżenia na rowerze

Jazda na rowerze jest prostą dyscypliną sportową, na którą każdy może się zdecydować. Nie są do tego wymagane jakieś konkretne warunki – wystarczy mieć, na czym jeździć. Pomaga to w osiągnięciu różnych celów, które każdy indywidualnie może sobie obrać. Niektórzy będą chcieli wzmocnić ciało, poprawić kondycję, inni zrzucić zbędne kilogramy, urozmaicić stały trening lub wspomóc pracę mięśni wykorzystywanych podczas innego sportu. Z tego powodu rowery oferują wiele możliwości aktywnym osobom. Poza tym, w trakcie jazdy można podziwiać krajobraz, zwiedzając nowe miejsca na mapie miasta. Trening na świeżym powietrzu wpływa na lepsze samopoczucie i dotlenia mózg. To świetny sposób na zwalczanie negatywnych skutków stresu, ponieważ podczas jazdy podnosi się poziom endorfin, które są odpowiedzialne za uczucie radości.

Jazda na rowerze nie obciąża znacząco stawów ani kręgosłupa, jest zatem bezpieczną formą aktywności, którą warto włączyć do swojej codzienności. Jeśli będziesz stosować naprzemiennie trening aerobowy z interwałowym, możesz uzyskać najlepsze efekty. Ruch z udziałem roweru zwiększa wydolność tlenową, co przełoży się na lepsze funkcjonowanie organizmu także w podeszłym wieku. Zadbasz więc nie tylko o kondycję w czasie rzeczywistym, ale także o zdrowsze ciało w przyszłości. Od przyjętej pozycji na rowerze zależne będzie wzmocnienie mięśni, które wtedy pracują. Im bardziej jesteś pochylony, tym większa szansa na silniejsze ramiona i ręce. W każdym przypadku na pewno wzmocnisz nogi. Dodatkową zaletą tego rodzaju wysiłku jest wymodelowanie sylwetki. Jazda na rowerze przynosi oczekiwany efekt w lepszym kontrolowaniu swojej wagi. Godzinny trening pomaga spalić od 300 do nawet 800 kalorii – ostateczny wynik zależny jest od różnych czynników, m.in. obranego tempa czy naszych warunków fizycznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Reklama

Typy rowerów różnią się między sobą kluczowymi parametrami, które zapewniają rowerzystom komfort. Istotny będzie rozmiar ramy oraz ułożenie kierownicy i siodełka, co będzie wpływać na wygodę jazdy i stan Twojego kręgosłupa. Należy zwrócić uwagę również na amortyzację czy wymiary kół. Jeśli zależy Ci na czerpaniu większej radości z jazdy, musisz odpowiednio dopasować sprzęt do wyznaczonej drogi. Rower powinien być dobrany do warunków, którymi wyróżnia się wybrana trasa. Należy zwrócić uwagę na inny model w przypadku, gdy częściej jeździsz po asfalcie, a na jeszcze inny, gdy wybierasz się regularnie na przejażdżki w górskie tereny. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje?

Popularny rower miejski posiada gładkie koła bez bieżnika, dzięki czemu można komfortowo jeździć nim po twardych ścieżkach rowerowych. Budowa tego typu umożliwia siedzenie w bardziej wyprostowanej pozycji, co zapewnia lepsze kontrolowanie otoczenia. Gdy poza miejskimi trasami często wybierasz się także w bardziej wymagające tereny, śmiało możesz zdecydować się na rower górski. Rekreacyjne MTB świetnie sprawdzą się w trudniejszych warunkach dzięki szerokim oponom. Z kolei treningom o większej intensywności powinny towarzyszyć bardziej zaawansowane konstrukcje. Wymagający rowerzyści, którzy preferują agresywną jazdę po górskich terenach, powinni sprawdzić rowery MTB w ofercie Sportano. Takie modele wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością, solidnymi ramami i amortyzacją umożliwiającą sprawne poruszanie się po nierównych ścieżkach. Natomiast klasyczny rower szosowy najbardziej przypadnie do gustu kolarzom, którym zależy na szybkości. Osiąganie dużej prędkości na trasie zapewnia aerodynamiczna budowa modelu.

O czym należy pamiętać?

Poświęcając swój czas na treningi, nie należy zapominać o stosowaniu właściwej diety. Intensywny wysiłek wymaga od organizmu innych potrzeb żywieniowych – szczególnie ważne jest uregulowanie dużego zapotrzebowania na białko. Warto więc mieć przy sobie nie tylko odpowiedni napój w wygodnym bidonie, ale także drobny prowiant, który pomoże uzupełnić energię. Wszystko to możesz zapakować do wygodnego plecaka, do którego schowasz też np. zbędną bluzę sportową, kiedy zrobi się cieplej. Szeroki wybór znajdziesz na stronie https://sportano.pl/plecaki-jack-wolfskin. Ergonomiczne plecaki pozwolą zabrać Ci wszystko, czego będziesz potrzebować nawet podczas najdłuższej wyprawy rowerowej. Zostały stworzone z myślą o sportowcach, dlatego ich parametry są odpowiednio dopasowane do różnych potrzeb. Będą wyróżniać się m.in. pojemnością, lekkością i elementami odblaskowymi. Wykonanie z wytrzymałego materiału nie doprowadzi do szybkiego zużycia się ani przetarć.

Nie należy zapominać także o kasku, którego posiadanie jest wskazane. Zapewnia bezpieczeństwo na trasie w każdych warunkach. Ważne są również ochraniacze rowerowe, o które warto zadbać. Najczęściej można spotkać się z tymi na kolana, które ustabilizują ruch, ale niektórzy decydują się także na ochraniacze łokci, a nawet bardziej zabudowaną zbroję rowerową. Taka ochrona klatki piersiowej i pleców przyda się z pewnością podczas bardziej wyczynowej jazdy. O bezpieczeństwo – szczególnie po zmroku – zadba odpowiednie oświetlenie, dlatego należy pamiętać o zamontowaniu zestawu lampek rowerowych. Kolejnym elementem, w który warto się zaopatrzyć przed trasą, są okulary rowerowe. Polepszają widoczność na drodze, chroniąc oczy przed wiatrem, promieniami słonecznymi czy lecącymi owadami. To jedynie przykłady akcesoriów, które powinien posiadać rowerzysta. Każdy może dowolnie wybierać wśród szerokiego asortymentu sprzętu sportowego przeznaczonego do jazdy na rowerze.

Właściwy rower jest kluczem do efektywnego treningu. Skuteczna poprawa kondycji to jedna z głównych zalet poruszania się tym jednośladem. Przed dłuższą wyprawą należy się upewnić, czy masz ze sobą wszystkie kluczowe akcesoria, dzięki którym będziesz bezpieczniejszy na trasie.