Reklama

Rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino

18 maja przypada 79. rocznica bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji dziś w Białymstoku odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie. W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki – w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego – złożył kwiaty jego zastępca Rafał Rudnicki.

Z okazji 79. rocznicy bitwy o godz. 12.00 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie odbyły się uroczystości upamiętniające walkę pod Monte Cassino, w których prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego reprezentował jego zastępca Rafał Rudnicki. Wcześniej złożono kwiaty pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Miejskim.

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów. Tym bardziej więc słynna bitwa zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach wciąż jest żywa.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama