Reklama

Repertuar Opery i Filharmonii Podlaskiej w czerwcu

Spektakl „Wesoło wdówka” Franza Lehára, wieczór z muzyką filmową w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i wybitnych solistów pod dyrekcją Tomasza Szymusia, koncert symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego oraz wernisaż prac malarskich studentów Politechniki Białostockiej – każda z tych inscenizacji odbędzie się na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym repertuarem .


KONCERT SYMFONICZNY

ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO, IX SYMFONIA BEETHOVENA

23.06.2023 r., godz. 19:00

Duża Scena, ul. Odeska 1

 

Sezon artystyczny 2022/2023 w Operze i Filharmonii Podlaskiej zakończymy w wielkim stylu prezentując arcydzieła muzyki romantycznej i przedromantycznej w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP oraz wybitnych solistów pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

Liszt w swojej twórczości nawiązywał do ważnej w XIX stuleciu idei stylów narodowych, odwołując się często do sztuki swych ojczystych Węgier. Poemat symfoniczny Preludia to przykład umuzycznienia poetyckiej idei – tu poematu Alfonsa Lamartina Les quatres éléments. Obrazy malowane muzyką Liszta sugerują nastroje wiersza, nie ilustrując ich dosłownie. Czytając literacką inspirację, trudno rozpoznać, że to według niej napisał Liszt swój komentarz w partyturze: „Czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą wzniosłą nutę intonuje śmierć?…”

Drugą część koncertu stanowi IX Symfonia L. van Beethovena – jedno z najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł muzyki poważnej. Niezwykła również ze względu na fakt, że jest to pierwszy przypadek w historii, gdzie w symfonii został zastosowany głos ludzki, czego Beethoven miał rzekomo żałować. Wokalno-instrumentalny Finał jest dzisiaj najbardziej rozpoznawalnym fragmentem tego dzieła, a zawarta w nim Oda do radości z tekstem Friedricha von Schillera stała się hymnem Unii Europejskiej.

Prawykonanie IX Symfonii (7 V 1824) spotkało się z gorącym przyjęciem wiedeńskiej publiczności. Wiąże się z tym również niezwykle wzruszająca scena: w tym czasie niemal zupełnie już głuchy Beethoven, stojąc tyłem do publiczności, nie słyszał reakcji melomanów. Dopiero, gdy jedna z solistek obróciła kompozytora, zobaczył on, jak ogromne emocje wzbudziła jego muzyka.

 

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Paulina Boreczko – sopran

Roksana Wardenga – mezzosopran

Nazarii Kachala – tenor

Szymon Mechliński – baryton

Violetta Bielecka – kierownik chóru

Program:

  1. Liszt – Preludia
  2. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125

Zapraszamy na otwarcie wystawy prac malarskich studentów Architektury Krajobrazu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej „Studenci Studentom w Operze i Filharmonii Podlaskiej”.

Wernisaż połączony z koncertem w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się 6 czerwca 2023 o godz. 18.00 w Foyer OiFP przy ul. Odeskiej 1 (wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki). Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Projekt „Studenci Studentom w OiFP” powstał we współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Biorą w nim udział studenci kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studenci Uniwersytetu Muzycznego. Pod okiem mgr inż. arch. Elżbiety Orzechowskiej-Klimowicz, wykładowcy akademickiego przedmiotów projektowych oraz zajęć z rysunku i malarstwa, a także opiekun Koła Naukowego ARTchitektura, studenci Politechniki Białostockiej stworzyli serię geometrycznych kompozycji na płótnach. Inspiracją były formy geometryczne oraz czerń i złoto.

Wystawę będzie można oglądać w Sali wystawowej OiFP do 10 września 2023 r. Wstęp wolny.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama