Ochrona znaku towarowego na terenie Europy — jak dokonać rejestracji i co warto wiedzieć?

Należysz do przedsiębiorców, którzy zamierzają wejść ze swoimi usługami lub produktami na teren państw Unii Europejskiej? Marzysz o wejściu na rynek Czech, Słowacji, Niemiec czy Austrii? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z koniecznymi formalnościami, a przy okazji zdecyduj się na zastrzeżenie znaku towarowego UE!

Czym jest znak towarowy?

Znak towarowy powinien być bardzo istotnym zagadnieniem dla każdego, nawet małego przedsiębiorcy, który dopiero rozwija swój biznes. Mianem znaku towarowego określa się oznaczenie, którego zadaniem jest odróżnienie jednego towaru lub usługi od innego towaru czy innej usługi. Zastrzeżony znak towarowy wykorzystywany jest do identyfikacji. 

Mówiąc o znaku towarowym, zazwyczaj na myśli mamy logotyp, slogan czy logo, jednak bardzo często może się nim stać także dźwięk, kolor czy kształt. Takie znaki występują zarówno na terenie Polski, jak i na terenie Unii Europejskiej.

Znak towarowy UE — czym się różni od standardowego?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest znak towarowy Unii Europejskiej, odpowiedź na pewno nie będzie zaskoczeniem. Znak towarowy UE jest tym samym, co krajowy znak zastrzeżony, jedyną różnicą jest fakt, iż ochrona obowiązuje na całym terenie UE, czyli we wszystkich państwach członkowskich, których obecnie jest 27. Aby cieszyć się znakiem towarowym UE, należy dokonać rejestracji w urzędzie unijnym. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie zamierza wychodzić ze swoimi produktami poza granice Polski, wystarczy zastrzeżenie znaku na terytorium kraju.

Rejestracja znaku towarowego UE — jak się podjąć tego zadania?

Nieustanny wzrost sprzedaży, coraz większa liczba zatrudnionych pracowników, rosnący odsetek zadowolonych klientów, większa siedziba — sprawia to, że przedsiębiorcy coraz chętniej zastanawiają się nad rozwojem firmy, nad ekspansją na obce kraje. Po dokonaniu pierwszych kroków w tym celu warto pamiętać również o odpowiednim zastrzeżeniu znaku towarowego. 

Reklama

Rejestracja znaku towarowego UE, o czym szczegółowo przeczytasz na stronie https://zastrzezone.pl/ochrona-znaku-towarowego-w-unii-europejskiej/ to nie lada wyzwanie. Proces ten rozpoczyna badanie znaku. Warto w tym celu wynająć specjalistyczną kancelarię brandingową, która doskonale zna się na swoim fachu. Jeśli profesjonaliści ocenią znak i stwierdzą, że nie ma podstaw ku rezygnacji z rejestracji, należy złożyć  wniosek do EUIPO, czyli Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Wniosek można wysłać kurierem, pocztą tradycyjną do urzędu w Alicante bądź online.

Poprawnie złożony wniosek rozpoczyna złożony i trwający kilka miesięcy proces rejestracji znaku. Kolejnym krokiem jest okres badań. W tym czasie urząd bada wniosek pod kątem prawnym i formalnym. Jeśli dokument oraz znak spełniają wszelkie kryteria, następuje publikacja w biuletynie urzędowym. Tym samym rozpoczyna się bardzo istotny okres sprzeciwowy. Trwa on 3 miesiące. Jest to czas dla osób, które mogą sprzeciwić się rejestracji, podając odpowiednie argumenty. Jeśli nikt się nie zgłosi w tym celu, urząd rozpatrzy złożony wniosek pozytywnie i opublikuje informację o nowym znaku zastrzeżonym. Po pozytywnym zakończeniu postępowania, wnioskujący otrzymuje świadectwo potwierdzające ochronę znaku, która trwa 10 lat.

Korzyści, jakie dostrzeże przedsiębiorca po zastrzeżeniu znaku

Nie da się ukryć, że zastrzeżenie znaku towarowego w Unii Europejskiej to szereg korzyści. Najważniejsze to:

  • jednolita ochrona — jeden system prawny dla wszystkich państw członkowskich;
  • uproszczone wymogi formalne i procedury — rejestracja znaku tylko w jednym urzędzie, natomiast ochrona obowiązująca na terenie całej Unii, czyli w 27 krajach członkowskich;
  • wyłączne prawo ochronne do zarejestrowanego znaku, niezależnie od tego, ile państw w danym czasie przynależy do Unii, niezależnie od tego, gdzie dokładnie działa firma;
  • postępowanie o naruszenie praw można przeprowadzić w sądach krajowych każdego kraju, zwykle konkretny sąd wyznaczany jest przez państwa członkowskie.

Ile trzeba zapłacić za zastrzeżenie znaku w UE?

Rejestracja znaku towarowego w UE nie odbywa się za darmo. Koszty zastrzeżenia są nieco wyższe w Unii, niż na szczeblu krajowym. Wysokość opłat zależna jest głównie od sposobu złożenia wniosku, a także liczby klas usług i towarów. Minimalna ochrona wynosi 850 EUR za jedną klasę, a każda kolejna generuje dodatkowe koszty, o czym warto wiedzieć, decydując się na rejestrację znaku dla własnego przedsiębiorstwa!