„RAMIĘ W RAMIĘ…” – SŁUŻBY W ŁOMŻY PRZECIWKO AGRESJI I BRAWURZE NA DROGACH [SPOT]

„Ramię w ramię…” – służby w Łomży przeciwko agresji i brawurze na drogach [spot]

Każdego dnia przedstawiciele służb wyjeżdżają do zdarzeń na drogach, aby pomagać i ratować ludzkie życie. Część z tych zdarzeń powodowana jest przez brawurowe i ryzykowne zachowania drogowe. Wspólna, wakacyjna kampania społeczna pod nazwą „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach” prowadzona przez łomżyńskich policjantów, strażaków i ratowników medycznych ma na celu poprawę bezpieczeństwa i przeciwdziałanie wypadkom poprzez zwrócenie uwagi na szeroko rozumianą kulturę jazdy.

Dziś rano na briefingu prasowym zorganizowanym w budynku Komendy Miejskiej Policji w Łomży, zainaugurowana została wakacyjna kampania społeczna związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym pod nazwą „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach”. Do wspólnych działań, „ramię w ramię” stanęli łomżyńscy policjanci, ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie. 

Służby, które każdego dnia niosą pomoc uczestnikom zdarzeń drogowych, niejednokrotnie w swojej pracy spotykają się z przejawami agresji drogowej czy tragicznymi skutkami lekceważenia przepisów drogowych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Dlatego właśnie podczas wakacyjnych podróży, wspólnie chcą zapobiegać takim zachowaniom oraz propagować pozytywne postawy za kierownicą.

Na spotkaniu z przedstawicielami mediów, wyświetlono tematyczny spot filmowy, który zrealizowany został na potrzeby działań. Zaprezentowano także mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – zainicjowaną przez Komendę Główną Policji. 

Zaplanowane w okresie wakacyjnym działania w ramach kampanii, będą miały charakter profilaktyczno – edukacyjny i kierowane będą do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ich celem jest przeciwdziałanie brawurze, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na szeroko rozumianą kulturę jazdy po naszych drogach. 

Pamiętajmy! Na drodze nie ma miejsca na złość, gniew i agresję. Nie ma też miejsca na lekceważenie, łamanie zasad ruchu drogowego. Na drodze liczy się odpowiedzialna jazda, a przestrzeganie obowiązujących przepisów jest fundamentem bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dlatego:

– Bądź zawsze trzeźwym uczestnikiem ruchu drogowego;

– Za kierownicę siadaj wypoczęty i spokojny. Stan psychofizyczny ma wpływ jazdę, a rozdrażnienie może sprzyjać narastaniu gniewu i złości;

– Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Przed podróżą dokładnie zaplanuj jej czas i przebieg. Pośpiech może powodować podejmowanie ryzykownych decyzji, które często kończą się tragicznie;

– Nie zajeżdżaj nikomu drogi i nie lekceważ innych na drodze – to przejaw agresji drogowej.

– Agresja rodzi agresję, nie prowokuj i nie daj się sprowokować do agresywnego zachowania;

– Bacznie obserwuj i przewiduj sytuację na drodze. Miejscami musisz liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W takiej samej sytuacji będą przecież kierowcy tuż obok, dlatego oczekuj spokojnie na możliwość dalszej jazdy.

– Nie przeceniaj siebie ani możliwości swojego samochodu, nie udowadniaj nikomu, że jesteś najważniejszy, lepszy;

– Reaguj właściwie, gdy jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, nagranie wideo nie jest wtedy najważniejsze;

– Sygnalizuj wyraźnie swoje zamiary – daj szansę innym na właściwą i bezpieczną reakcję;

– Utrzymuj bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego – jazda „na zderzak” jest przejawem agresji drogowej;

– Bądź zawsze czujny i ułatwiaj przejazd pojazdom uprzywilejowanym, które jadą pomagać i ratować czyjeś życie;

– Nie oślepiaj innych swoimi światłami – stosuj je zgodnie z przeznaczeniem i zadbaj o ich właściwy stan techniczny;

– Tam, gdzie liczba pasów ruchu zmniejsza się, stosuj zasadę „jazdy na suwak” – nie zmuszaj innych do zatrzymania pojazdu;

– Zwróć uwagę innemu kierowcy o niesprawności jego pojazdu – może o niej nie wiedzieć;

– Pomóż kierowcy, który ma awarię i udziel informacji, jeżeli widzisz, że ktoś jej potrzebuje;

– Usuń zauważoną na jezdni przeszkodę lub powiadom o niej odpowiednie służby;

– Nie parkuj nigdy na drodze pożarowej – utrudniasz dostęp do miejsca służbom ratowniczym;

– Nie zajmuj więcej miejsc na parkingu niż musisz;

– Na drodze traktuj innych tak jak chcesz, aby Ciebie traktowano;

– Podziękuj użytkownikowi drogi, który ułatwił Ci wyjście z trudnej sytuacji lub był wobec Ciebie uprzejmy;

– Uśmiechnij się, życzliwość wobec innych jest wzajemnym ułatwianiem sobie życia;

Przypominamy, że na stronach internetowych wszystkich komend Policji pod banerami oznaczonymi hasłem: ”STOP agresji drogowej widziałeś – poinformuj” od wielu lat funkcjonują elektroniczne skrzynki pocztowe, gdzie można przesyłać sygnały o rażących naruszeniach przepisów ruchu drogowego na terenie województwa podlaskiego.

Kampania społeczna „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drodze” objęta została patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.

Link do filmu w dużej rozdzielczości

Link do pobrania filmu w dużej rozdzielczości.

Ładowanie odtwarzacza…

Źródło: Policja Podlaska