Reklama

Prawie 150 tys. zł dla podlaskich instytucji kultury z budżetu województwa Film „Czarna Dama”, laureat podlaskiej marki 2021 pok…

– Na dotację działań kulturalnych przeznaczamy dziś łącznie ponad 148 tys. zł. To cztery projekty realizowane przez nasze jednostki kultury, projekty ważne dla społeczności w mniejszych miejscowościach, bo to przede wszystkim z myślą o nich te działania są podejmowane – mówił marszałek Artur Kosicki.

Trzy z czterech przyznanych dotacji otrzyma Opera i Filharmonia Podlaska. 36,5 tys. zł instytucja przeznaczy na wkład własny do projektu „Odwieczne pieśni. Karłowicz i my”. To wyjazdowe warsztaty edukacyjne – cykl tematycznych interaktywnych spotkań z młodzieżą pochodzącą z miejscowości oddalonych od Białegostoku. Ich celem jest popularyzacja dziedzictwa kultury muzycznej o znaczeniu narodowym i poszerzenie dostępu do oferty kulturalnej OiFP. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sylwetkę i dzieło wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza.

Kolejne dofinansowanie w wysokości 43,5 tys. zł to również wkład własny, a dotyczy projektu „Zamówienie kompozytorskie”. Przedsięwzięcie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to „Zamówienie kompozytorskie Paweł Łukaszewski” – utwór na orkiestrę, chór, chór dziecięcy i dwóch solistów. Utwór sakralny powstanie na przełomie 2022/2023 roku. Prawykonanie odbędzie się 12 maja 2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku jako uświetnienie obchodów 10-lecia otwarcia gmachu opery. Utwór zostanie powtórzony na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Sokółce.  

Drugim projektem w ramach przedsięwzięcia jest „Zamówienia kompozytorskie Jarosław Mamczarski”. Koncert na klarnet i orkiestrę powstanie na przełomie 2022 i 2023 roku. Prawykonanie odbędzie się 24 marca 2023 roku w OiFP. Wykonawcami będą Roman Widaszek – klarnet i Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Zarząd województwa przyznał też dotację w wysokości 10 tys. zł na ufundowanie nagrody laureatowi drugiego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego – wydarzenia organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską.

Podczas środowego posiedzenia zarząd przyznał też Podlaskiemu Instytutowi Kultury 58,5 tys. zł na wkład własny do projektu „PRZYSTAŃ lokalnie”. To kontynuacja programu Bardzo Młoda Kultura. Zakłada inicjowanie działań kulturalnych w przestrzeniach ważnych dla lokalnych społeczności, opowiadających historię danego miejsca i żyjących w nim kiedyś i obecnie ludzi.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama