Reklama

Ponad 200 tys. zł dla podlaskich instytucji kultury

Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę systemu informatycznego w Książnicy Podlaskiej, modernizację węzła ciepłowniczego w jednym z budynków Teatru Dramatycznego w Białymstoku i na wkład własny do „Sceny za rzeką” – projektu realizowanego przez tę instytucję. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął w środę, 25 stycznia br.


– To są bardzo ważne projekty. Książnica unowocześnia się, zwiększa swoją ofertę edukacyjną i kulturalną, dlatego musimy inwestować w nowoczesne narzędzia. Natomiast teatr potrzebuje przestrzeni, miejsca, w którym mogłyby odbywać się warsztaty czy próby teatralne – mówił marszałek Artur Kosicki.   

Na rozbudowę systemu informatycznego Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku otrzyma 86,7 tys. zł. Dzięki temu powstanie platforma umożliwiającą działanie online: prowadzenie szkoleń, spotkań autorskich, innych imprez odbywających się w instytucji, a także przeglądanie i wyszukiwanie nagranych wcześniej materiałów oraz rejestrację spotkań na żywo. System ma umożliwiać tworzenie i udostępnianie użytkownikom ankiet, formularzy oraz generowanie raportów i statystyk.

Natomiast Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzyma 86,5 tys. zł na pierwszy etap projektu „Scena za rzeką”. To przedsięwzięcie polega na przygotowaniu dokumentacji technicznej dotyczącej remontu i adaptacji budynków znajdujących się przy ul. Branickiego 15. Teatr chce tam stworzyć miejsce prób, warsztatów i edukacji teatralnej.

Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale aby ministerialne pieniądze otrzymać, należy wnieść wkład własny i właśnie na ten cel zostaną przeznaczone środki z budżetu województwa.

Warto dodać, że teatr otrzymał również prawie 29 tys. zł na modernizację węzła cieplnego w budynku przy Branickiego 15.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama