Reklama

Pogrzeb Karoliny Kaczorowskiej

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz najbliższa rodzina uczestniczyli w sobotę (23 kwietnia) w uroczystym pożegnaniu Karoliny Kaczorowskiej, żony Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie.

Uroczystą mszę świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie celebrował kardynał Kazimierz Nycz. W uroczystości, w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego wzięli udział jego zastępcy: Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński.

Prochy Karoliny Kaczorowskiej spoczęły w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Karolina Kaczorowska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie. W 1940 r. wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa. Była jednym z „tułaczych dzieci”, po opuszczeniu ZSRR i długiej drodze trafiła do Ugandy. Tam chodziła do polskiej szkoły. W Afryce została do końca lat czterdziestych, następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. Po skończeniu studiów na uniwersytecie londyńskim rozpoczęła pracę nauczycielki. Dzięki zaangażowaniu w działalność harcerską poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego.

Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji, zaangażowała się w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jej mąż zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Pomimo tragedii nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była szczególną kustoszką pamięci o mężu. Zmarła 21 sierpnia 2021 r.

Kamila Bogacewicz

Reklama