Reklama

Podlaski Instytut Kultury zaprasza do podróży teatralnej z „PIKusiem” Rockowania 2021. Finał Poznaliśmy laureatów regionalnego e…

Tytułowy bohater PIKuś jest lalką teatralną, która przybliża podstawowe zagadnienia związane ze światem teatru. Razem z nim dzieci i młodzież odbywają podróż po różnych zakątkach świata i dowiadują się ciekawostek teatralnych. Szereg zadań do samodzielnego lub wspólnego rozwiązywania sprawia, że wycieczka z PIKusiem nie jest nudna.

Dla dzieci młodszych (5-10 lat) dedykowane są „Teatralne podróże małe i duże – czyli z PIKusiem przez świat”. Do starszych dzieci i młodzieży (10-14 lat) – „Teatralne podróże – teatralny travel journal”. Koordynatorki projektu oraz autorki publikacji zachęcają do kreatywnego czasu spędzonego wspólnie z rodziną na zabawie w teatr. 

W książeczkach oprócz wiedzy podanej w ciekawy sposób i szarad, znajdują się propozycje gier planszowych i karcianych. Dla starszych czytelników wyprawa do teatralnego świata przybiera formę travel journala – dziennika podróży z zadaniami do zaplanowania i wykonania. Publikacje zawierają w sobie wskazówki jak zrealizować mini przedstawienie w domu oraz kody QR do filmów instruktażowych, zamieszczonych na kanale YouTube PIK.

Zeszyty mogą stać się także inspiracją dla instruktorów teatralnych, animatorów kultury i nauczycieli jako gotowe scenariusze zajęć. Obie publikacje można zobaczyć w wersji elektronicznej na stronie www.pikpodlaskie.pl

***

„PIKtoGRAmy” to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego, realizowanych przez Podlaski Instytut Kultury od czerwca tego roku. Do tej pory w ramach  projektu zrealizowano: warsztaty teatralne w czerwcu, sześciodniowy Wojewódzki Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „PIKuś”, dwutygodniowe letnie warsztaty teatralne połączone z premierami spektakli, konsultacje merytoryczne dla grup teatralnych z województwa podlaskiego oraz 9 profesjonalnych spektakli teatralnych i koncertów. W ramach inicjatywy powstały również wydawnictwa edukacyjne dla dzieci. Projekt ma na celu inspirowanie amatorskiego środowiska teatralnego do poszukiwań twórczych, rozwijanie młodych talentów oraz szerzenie kultury żywego słowa. Został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Cezary Rutkowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama