Pielęgnacja cery trądzikowej – na co zwrócić szczególną uwagę?

Rozszerzone pory, łojotok i zmiany skórne to problemy, z którymi mierzy się nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe. Na szczęście nowoczesne kosmetyki mogą zapewnić wsparcie w walce z trądzikiem. Sprawdź, jakich substancji warto szukać w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej!

Pielęgnacja tłustej skóry bywa zagadnieniem bardzo złożonym. Z jednej strony konieczne jest zwalczanie pojawiających się krost i uregulowanie wydzielania sebum, z drugiej nie można dopuścić do naruszenia bariery hydrolipidowej i przesuszenia skóry. Które składniki będą skutecznie zwalczać zmiany trądzikowe, a jednocześnie nie zaszkodzą skórze?

Tłusta skóra potrzebuje nawilżenia

Jednym z powszechnych błędów, które popełniają osoby o tłustej cerze, jest agresywne oczyszczanie i nadużywanie kosmetyków wysuszających zmiany trądzikowe. Należy pamiętać, że przesuszenie skóry wcale nie zmniejszy problemu z łojotokiem – wręcz przeciwnie, może go jeszcze nasilić. Odwodniona i podrażniona skóra będzie się bronić, produkując jeszcze więcej sebum.

Dlatego w przypadku tłustych cel lepszym pomysłem będą delikatne kosmetyki myjące i stosowanie mocniejszych preparatów oczyszczających jedynie 1-2 razy w tygodniu. Warto też postawić na odpowiedni krem nawilżający do twarzy – musi on być na tyle lekki, aby nie zatykać porów, a przy tym zapewniać komfort i wspierać barierę hydrolipidową.

Skuteczne kwasy w walce z trądzikiem

Reklama

Na rynku dostępne są obecnie także kosmetyki zawierające różne rodzaje kwasów, których przeznaczeniem jest walka z niedoskonałościami i regulowanie wydzielania sebum przez skórę.  Do najskuteczniejszych z pewnością można zaliczyć kwas azelainowy. Jest to substancja, która pomaga wyciszyć skórę, złagodzić stany zapalne, oraz zmniejszać łojotok. Może też być stosowana w celu oczyszczenia porów i zapobieganiu zaskórnikom oraz w walce z przebarwieniami.

W kosmetykach przeznaczonych do cel trądzikowych znaleźć można także kwas salicylowy. Jest to składnik znany już od wielu lat – wykazuje bardzo dużą skuteczność, a stosowany w odpowiednich stężeniach jest też bezpieczny. Należy jednak pamiętać, aby podczas stosowania tego kwasu unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Kwas szikimowy jest kolejną substancją, która może pomóc osobom walczącym z trądzikiem. Ma on właściwości łagodzące i zmniejszające zaczerwienienie. Jest też świetnym sposobem na walkę z zaskórnikami i rozszerzonymi porami.

Cynk i niacynamid – czy kosmetyki z tymi substancjami mogą być stosowane przy trądziku?

Jednym z najczęściej pojawiających się w kosmetykach przeciwtrądzikowych składników jest cynk. Ta substancja już od wielu dekad pomaga zwalczać trądzik i wysuszać wypryski. Często jest to składnik wykorzystywany w produktach do stosowania punktowego – maściach, plasterkach czy pastach. Ze względu na dużą skuteczność w walce z trądzikiem, jest on chętnie stosowany również współcześnie.

Substancją pojawiającą się w wielu nowoczesnych kosmetykach przeciwtrądzikowych jest także niacynamid, czyli witamina B3. Ma ona działanie wyciszające i kojące zmiany trądzikowe, a przy tym reguluje wydzielanie sebum.