Reklama

„Pani Pylińska i sekret Chopina” w Teatrze Dramatycznym

Pierwsza premiera w nowym roku odbędzie się 14 stycznia na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury. Spektaklu na podstawie książki Érica-Emmanuela Schmitta wyreżyserował Adam Opatowicz.


Spektakl „Pani Pylinska i sekret Chopina” to przedstawienie, które niezwykle plastycznie mówi o ulotności muzyki i zręcznie ubiera w słowa duchowe doznania. Nie jest to jednak spektakl tylko o muzyce – muzyka jest tu bowiem jedynie drogą do lepszego zrozumienia życia, a każda lekcja madame Pylinskiej niesie podwójne znaczenie.

Spektakl ma formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wynika to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Érica i pryncypialnej Pani Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia są utwory Chopina.

W rolę tytułowej bohaterki Pani Pylińskiej wciela się Arleta Godziszewska. Ekscentryczna, pomysłowa dama, nauczycielka nie tylko muzyki, ale i życia. To postać nieszablonowa, czasem szorstka i bezkompromisowa, stosująca oryginalne metody nauczania.

 – O charakterze mojej postaci decyduje dusza – to, co czujemy. Proszę przyjść, zobaczyć i poczuć coś wyjątkowego. Bardzo chciałabym się tym z Państwem podzielić – zachęca do obejrzenia spektaklu aktorka Teatru Dramatycznego.

Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia, istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W spektaklu wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, ale przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

W rolę ucznia pani Pylińskiej – Érica, wciela się Michał Przestrzelski – najmłodszy aktor Teatru Dramatycznego.

– Gra w tym spektaklu to duże wyzwanie. Staram się w to włożyć dużo serca, bo to, co buduje człowieka-artystę to czas spędzony nad materią, w której chce się doskonalić. Grana przeze mnie postać pokazuje, jak niechęć do fortepianu może się przerodzić w czułą i intymną relację z muzyką. Miłość, nienawiść, niechęć, wbrew pozorom leżą bardzo blisko siebie, a granica miedzy nimi jest bardzo cienka.

Na scenie zobaczymy: Arletę Godziszewską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Kamilę Wróbel-Malec i Michała Przestrzelskiego.

Premiera spektaklu odbędzie się 14 stycznia br. o godz. 19:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15,21,22 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego 2023 r.

Czas trwania: ok. 90 minut

Sprzedaż biletów w Kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1):

– wtorek-sobota: godz. 14.00-20.00

– niedziela: godz. 12.00-14.00

oraz na stronie dramatyczny.pl

Rezerwacje:

Tel. 693 102 204, tel. 85 74 99 184

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

Dzieło oryginalne w języku francuskim © Antigone 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama