Reklama

Organizacja wydarzeń w 80. rocznicę Powstania w Getcie Białostockim

Dziś (3 lipca) odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Koordynacyjnego do przygotowania Uroczystości 80. Rocznicy Powstania w Getcie Białostockim w 2023 roku. Zostały podsumowane działania, które Miasto zrealizowało do tej pory oraz omówione kolejne kroki, niezbędne do organizacji głównych uroczystości 16 sierpnia.

W ramach obchodów, w ubiegłym tygodniu (27 czerwca) – w rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi – odbyły się uroczystości przy pomniku (ul. Suraska). Wieczorem można było m.in. posłuchać koncertu Karoliny Cichej i Spółki w sali kina Forum oraz obejrzeć wizualizacje dzielnicy Chanajki i płonącej synagogi na budynku Białostockiego Teatru Lalek.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację wydarzeń z 27 czerwca. Zarówno oficjalna uroczystość będąca hołdem dla ludzi, którzy zginęli w Wielkiej Synagodze, jak i wydarzenia kulturalne związane z historią białostockiej społeczności żydowskiej, przyciągnęły uwagę mieszkańców miasta i odbyły się w wyjątkowej atmosferze – podkreślił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Podczas dzisiejszego spotkania członkowie zespołu skoncentrowali się na szczegółowym omówieniu postępów w przygotowaniach do wydarzeń, które odbędą się 16 sierpnia, oraz tych wcześniejszych, jak uroczystość odsłonięcia tablic wmurowanych w chodniki w miejscach głównych bram getta, w jego pierwotnych granicach z 1941 roku (26 lipca).

Przypominamy, że 16 sierpnia odbędą się uroczystości oficjalne z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim (Plac Mordechaja Tenenbauma). Głównym obchodom towarzyszyć też będzie odsłonięcie tzw. kamieni pamięci poświęconych rodzinie Samuela Pisara – ocalałego z zagłady getta i obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Kamienie znajdą się na chodniku przy kamienicy, gdzie mieszkała rodzina Pisarów. Tego dnia w Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się również spotkanie poświęcone książce Samuela Pisara „Z krwi i nadziei”.  

Szczegółowy program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie znajduje się w załączniku na dole strony.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Rocznica powstania w Getcie Białostockim – plakat

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama