Nadciśnienie przejmuje kontrolę nad twoim życiem? Zadbaj o zdrowie i dowiedz się, jak obniżyć ciśnienie!

Reklama

Z nadciśnieniem zmaga się coraz więcej osób w krajach wysoko rozwiniętych. To efekt przeciążenia. Długotrwale utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi wymaga interwencji medycznej, ponieważ może prowadzić do szeregu powikłań zdrowotnych, w tym do niewydolności nerek czy zaburzeń na tle neurologicznym. Możesz dodatkowo wesprzeć proces farmakoterapii domowymi sposobami. Ty zauważysz poprawę kondycji i samopoczucia, a lekarz będzie zachwycony wynikami.

Krok pierwszy – zacznij się ruszać!

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie równe 140/90 mmHg lub wyższe. Przyczyn tej nieprawidłowości jest wiele. Do z najważniejszych należy zaliczyć nadwagę i otyłość. Te natomiast są skorelowane z niedostateczną aktywnością fizyczną. Umiarkowany wysiłek, zwłaszcza o charakterze aerobowym, sprzyja redukcji ciśnienia tętniczego krwi. Stanowi również ważny element wspierający leczenie farmakologiczne.

jak obniżyć ciśnienie, https://www.welbi.pl/jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby/ uprawiając sport? Przede wszystkim zadbaj o regularność. Lepiej ćwiczyć codziennie przez minimum 30 minut niż raz na kilka dni przez godzinę. Wybieraj również umiarkowaną aktywność fizyczną, a nie wyczynową, która może nadmiernie obciążyć organizm. Odpowiednie będą:

  • nordic walking,
  • pływanie,
  • aerobik,
  • jazda na rowerze
  • taniec.

Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo zgonu wskutek chorób układu krążenia aż o 50%!

Krok drugi – postaw na prawidłowo zbilansowaną dietę

Gdy już zaczniesz uprawiać sport – przyjrzyj się swojej diecie. Zwróć przede wszystkim uwagę na podaż soli. Nie powinieneś spożywać jej w ciągu dnia więcej niż 5 gramów. Tymczasem już w 100 g francuskiej bagietki znajduje się aż 1,80 g tego składnika. Dolicz do tego zjadane w ciągu doby słone przekąski, sól dodawaną do przygotowywanych posiłków, a szybko przekonasz się, że spożywasz jej stanowczo za dużo, i tym samym sprzyjasz rozwojowi nadciśnienia.

Ogranicz ilość spożywanego alkoholu i palonych papierosów. Unikaj też stosowania diety wysokobiałkowej. Węglowodany powinny odpowiadać za 50–60 proc. dostarczanej energii.

Zadbaj o to, by na talerzu znajdowało się dużo warzyw i owoców oraz pozostałych produktów będących bogatym źródłem:

  • potasu (np. suszone owoce, pomidory, produkty pełnoziarniste),
  • wapnia (np. mleko, orzechy, strączki),
  • magnezu (np. mleko, jaja, orzechy),
  • witaminy C (np. papryka, cytrusy, pomidory),
  • witaminy A (np. orzechy, pełne ziarna zbóż),
  • witaminy E (np. podroby, przetwory mleczne).

Krok trzeci – odkryj techniki relaksacji

Ważnym elementem walki z nadciśnieniem tętniczym jest umiejętne walczenie ze stresem. Nawet krótkotrwały stres powoduje bowiem wzrost ciśnienia krwi. Jeśli pracujesz na wymagającym stanowisku, masz surowego szefa albo życie rodzinne działa Ci na nerwy – jesteś na drodze do rozwoju nadciśnienia, które będzie wymagało medycznego wsparcia.

Kontrola emocji to sztuka, która mało komu się udaje. Jeśli jednak ją opanujesz – będziesz skutecznie zwalczać wysokie ciśnienie krwi. Gdy czujesz wzmagający się stres – połóż się i wyrównaj oddech. Jeśli masz możliwość – wyjdź na krótki spacer. Rozważ również medytację (np. w połączeniu z jogą), która pozwoli ci kontrolować emocje i oddech.

Reklama