Morfologia – wskazania do badania i jego zastosowanie

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Na czym polega i jakie są wskazania do jej wykonania? Kto i kiedy powinien rozważyć wykonanie tego badania? Gdzie można wykonać morfologię i jak się do niej przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Morfologia krwi – co to za badanie?

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne, które polega na ilościowej i jakościowej ocenie poszczególnych parametrów krwi. Materiałem niezbędnym do badania jest próbka krwi żylnej pobranej od pacjenta. Morfologia krwi obejmuje m.in. ustalenie liczby poszczególnych krwinek, tj. krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów). Istotnymi parametrami są też stężenie hemoglobiny (HGB) i wartość hematokrytu, czyli objętość erytrocytów w pełnej krwi (HCT).

W czasie badania oznacza się także:

  • średnią objętość erytrocytu (MCV);
  • średnią masę hemoglobiny w krwince (MCH);
  • średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC);
  • liczbę i procentowy udział poszczególnych rodzajów krwinek białych (WBC).

Wyniki morfologii należy zawsze konsultować z lekarzem. Na ich podstawie będzie on mógł dokonać ogólnej oceny zdrowia pacjenta, a w przypadku ewentualnych nieprawidłowości skierować podejrzenia na konkretne schorzenie i wydać pacjentowi stosowne zalecenia.

Wskazania do wykonania morfologii

Reklama

Morfologia należy do najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Wynika to z bardzo szerokiego zastosowania tego badania. Kiedy warto rozważyć jego wykonanie?

  • Morfologia krwi to podstawowe badanie wykonywane w ramach profilaktyki zdrowia. Zdrowym osobom zaleca się wykonywać morfologię raz w roku, niezależnie od wieku i płci. Wyniki pomagają wcześnie rozpoznać ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć działania profilaktyczne, skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę lub zastosować odpowiednie metody leczenia.
  • Morfologia wykorzystywana jest także w ramach diagnostyki różnych schorzeń. W razie uskarżania się pacjenta na ewentualne dolegliwości, lekarz może zalecić wykonanie tego badania w celu dokonania ogólnej oceny zdrowia i skierowania podejrzeń na konkretną chorobę.
  • Morfologia krwi pomaga także w monitorowania postępów leczenia. Wówczas pacjent powinien wykonywać ją zgodnie z zaleceniami lekarza.

Morfologia – przygotowanie pacjenta do badań

Aby uzyskać wiarygodne wyniki morfologii, pacjent musi odpowiednio przygotować się do pobrania krwi. Proces ten jest jednak łatwy i nie wymaga dużego wysiłku. Należy pamiętać o tym, aby:

  • na badanie przyjść wypoczętym i wyspanym (krew do badań laboratoryjnych pobiera się w godzinach 7–9 rano);
  • być na czczo (przed badaniem można wypić do dwóch szklanek wody);
  • do badania przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zalecił inaczej);
  • na 2–3 dni przed badaniem powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych i przyjmowania innych używek;
  • na 1 dzień przed badaniem unikać intensywnego wysiłku fizycznego;
  • przez 15 minut bezpośrednio przed pobraniem krwi odpocząć w pozycji siedzącej.

Gdzie wykonać morfologię?

Morfologia jest badaniem łatwo dostępnym. Można je wykonać w swojej przychodni lub w prywatnych centrach medycznych. Badanie dostępne jest także w ALAB laboratoria – można wykupić je przez internet i udać się do wybranego Punktu Pobrań (ponad 600 Punktów dostępnych na terenie całego kraju), aby oddać próbkę krwi do badania. Pacjenci mogą odbierać wyniki swoich badań laboratoryjnych przez internet, bez wychodzenia z domu.